Ďalšie izby

Kompletný sprievodca dekódovaním symbolov bielizne


Pred ďalším naplnením bielizne sa pozrite na štítky oblečenia. Ak budete mať šťastie, budú obsahovať súbor jemných tlačových pokynov pre starostlivosť bez akýchkoľvek zmätkov - ale občas nájdete len niečo viac ako hrsť trojuholníkov, štvorcov, kruhov a bodiek. Aká je pravdepodobnosť, že poznáte význam symbolov bielizne, najmä ak sa niektoré ikony dajú odlíšiť iba bodkou? Pamätajte, že stávky sú vysoké, ak nemôžete rozlúštiť ikony alebo ich úplne ignorovať; nesprávne umývanie, zaschnutie alebo žehlenie môže viesť k zmenšeniu obľúbeného sveter alebo vyblednutiu nohavíc. Našťastie máte podvádzač. Riaďte sa týmto sprievodcom bežnými symbolmi bielizne, aby ste vaše oblečenie a bielizeň pre domácnosť udržali v pôvodnom stave.

PRACOVNÉ SYMBOLY PRÁC

Snáď najdôležitejšie ikony, tieto tri symboly informujú majiteľov domov o tom, či by sa nejaký odev mal prať v práčke, ručne alebo čistiť.

1. PRACIE STROJ: Túto položku môžete bez problémov starať do práčky. Väčšina bavlny a syntetických tkanín sa dá prať v práčke, takže čistenie predmetov, ako sú džínsy a tričká, je vždy hračkou.

2. RUČNÉ PRÁCE: Na čistenie látky je potrebné umývať ruky jemným éterom. Väčšina jemného odevu si vyžaduje umývanie rúk, pretože stroje ich môže napnúť, zmrštiť alebo inak poškodiť.

3. NESMÝVAJTE: Voda môže pri kontakte s touto látkou zničiť, takže budete musieť zamieriť do miestneho čistiaceho prostriedku a proces prania nechať na profesionálov. Niektoré bielizeň, hodváb, umelý hodváb a vlna sú často potrebné profesionálne chemické čistenie, rovnako ako niektoré vzácne špeciálne tkaniny.


SYMBOLY TEPLOTNEJ LAUNDRY

Tkaniny reagujú rôznymi spôsobmi na horúcu a studenú vodu, preto si pred začatím ďalšieho plnenia dávajte pozor na tieto tri symboly týkajúce sa teploty bielizne.

4. UMÝVANIE V studenej vode: Niektoré látky sa zmršťujú v teplej vode, čo znamená, že ich budete chcieť udržať v chlade, či už ich periete ručne alebo v práčke. Bielizeň, hodváb, umelý hodváb a vlna majú tendenciu vyžadovať studenú vodu (zvyčajne niekde medzi 60 stupňov Fahrenheita a 80 stupňov Fahrenheita), rovnako ako bavlna, ktorá nebola vopred zmrštená.

5. UMÝVANIE V TEPLÉ VODE: Teplá voda (zvyčajne okolo 110 stupňov Fahrenheita) funguje najlepšie pre každodenné oblečenie, ktoré potrebuje základné čistenie a odstránenie zápachu. Tento symbol vás nutne neznamená nemôžu umyť ich studenou vodou; skôr to znamená, že vaše oblečenie je bezpečné aj v teplejšej vode.

6. UMÝVANIE V HORÚCEJ VODE: Horúca voda, ktorá v práčkach tečie nad 130 stupňov Fahrenheita, pomáha mydlu pracovať rýchlejšie a efektívnejšie, najmä na znečistených a znečistených predmetoch. To je dôvod, prečo je horúca voda preferovaná pre uteráky, plachty a iné odolné materiály - materiály, ktoré sa každodenne používajú veľa.


VYSOKÉ PRÁDLOVÉ SYMBOLY

„Bielenie alebo nebielenie“ je bežná otázka, keď plníte práčku. Odpoveď spočíva v troch trojuholníkoch, ktoré vám môžu povedať, kedy je to bezpečné a kedy nie je vhodné.

7. BLEACH JE OK: Bielidlo účinne bieli bielu a kyslíkové bielidlo je jemnejšou alternatívou, ktorá môže do vašej bielizne pridať ďalší čistiaci kop. Bielidlo je zriedka bezpečné na vlne, ale často na bavlne. Ak používate akýkoľvek druh bielidla, do dávkovača bielidla vo vašom stroji pridajte čapicu; nikdy ho neaplikujte priamo na látku.

8.BLEACH NIE JE V poriadku: Neodporúča sa používať bielidlo na žiadnej položke, ktorá nesie tento symbol na značke, pretože môže dôjsť k škvrnám alebo zafarbeniu. Väčšina bielej bavlny a syntetických tkanín je schopná zvládnuť bielidlo bez katastrofy, ale ak si trúfate ísť proti varovaniu na štítku s bielizňou, dajte si pozor na možné následky.

9. POUŽÍVAJTE IBA FARBU-BEZPEČNÝ BLEACH: Farebné bezpečné bielidlo používa peroxid vodíka ako svoju primárnu zložku namiesto chlórového bielidla a často obsahuje ďalšie chemikálie, ktoré rozjasňujú farebný odev. Tento symbol označuje, že majitelia domov môžu bezpečne používať produkt na báze vodíka na odeve, ale uistite sa, že fľaša jasne uvádza, že je bezpečná z hľadiska farby.


SUŠENÉ PRÁCE SYMBOLOV

Aby ste zabránili navíjaniu hromady zničeného oblečenia, nezabudnite na pokyny týkajúce sa sušenia štítku. Uvádzame štyri symboly.

10. TUMBLE DRY: Tento symbol znamená, že predmet môže bezpečne prechádzať cyklom v sušičke. Ak má kruh jednu bodku v strede, pri sušení v bubne sa uprednostňuje nízka teplota. Dva bodky označujú, že predmet zvládne maximálne stredné teplo, zatiaľ čo tri bodky signalizujú, že vysoké teplo môže byť pravidelne používané. Ak ikona nemá v strede kruhu žiadne bodky, majitelia domu môžu odev vysušiť pri akomkoľvek nastavení teploty. Bavlna, polyester a nylon zvyčajne vyžadujú nízku teplotu, zatiaľ čo kúsky spandexu, ľanu a mikrovlákna sa najlepšie nechajú uschnúť pri nízkej teplote.

11. NEDOĽAHUJTE SUŠIU: Vloženie položky „do bubna nesušiť“ do sušičky by ju mohlo úplne zničiť, takže akýkoľvek odev s týmto symbolom vždy usušte na vzduchu. Hodvábne, vlnené, semišové a vysoko spandexové tkaniny obvykle nemôžu prežiť priebeh stroja bez straty tvaru.

12. LEN SUŠIŤ ČISTE: V prípade odevov s týmto symbolom je najlepšie nechať proces čistenia na odborníkoch, pretože vo vašich práčkach môžu blednúť a zmenšovať sa. Veľa hodvábnych, vlnených, zamatových, taftových a acetátových položiek vyžaduje chemické čistenie.

13. NESPOJTE ČISTENIE: Na druhej strane niektoré odevy nie sú určené na to, aby odolali chemikáliám použitým pri procese chemického čistenia. Je takmer nikdy potrebné vysušiť čistú bavlnu, takže čím viac ju máte vo vašom šatníku, tým menej budete musieť urobiť výlet do čistiacich prostriedkov, aby ste udržali svoje oblečenie čerstvé.


ŽELEZNIČNÉ PRÁDLO SYMBOLOV

Väčšina odevov vychádza zo sušičky a vyzerá pripravená na nosenie, ale nie všetky textílie sú rovnaké. Ak máte pochybnosti, vyžehlite to - pokiaľ vám štítok nepovie, aby ste to neurobili.

14. ŽIAROVKA NA NÍZKE / COOL: Ak má štítok žehličku s jednou bodkou vo vnútri, môže tolerovať iba chladné teploty žehlenia. Pred žehlením celého kusu nastavte žehličku na najnižšiu teplotu a vyskúšajte nenápadný roh látky, aby ste videli reakciu. Všeobecne sú syntetické tkaniny najlepšie žehlené pri nízkej teplote a bez pary.

15. ŽIAR NA STREDE: Symbol žehličky s dvoma bodkami označuje, že predmet možno žehliť stredne alebo stredne horúco. Opäť vytočte žehličku na zodpovedajúcu úroveň a otestujte nenápadnú škvrnu látky, len aby ste boli v bezpečí. Kašmír, flanel a hodváb sa často žehlia na strednom prostredí bez pary a odev sa obyčajne žehlia smerom dovnútra.

16. ŽIAROVKA VYSOKÁ / HORÚCA: Látka s týmto štítkom zvládne žehličku vo svojom najvyššom nastavení. Ľan a bavlna sa môžu často žehliť a naparovať na maximum tepla.

17. NEVYŽAJTE: Ak je na vašom štítku na bielizeň táto ikona, tkanina sa pravdepodobne scvrkne a zhorí, ak na ňu použijete žehličku, dokonca aj pri nízkom nastavení. Ak potrebujete redukciu záhybov, najlepšou stávkou je ľahká aplikácia uvoľňovača vrások (príklad na Amazone).

18. POVOLENÉ ŽIARENIE: Ak vidíte túto ikonu, môžete použiť žehličku v akomkoľvek nastavení, s parou alebo bez pary.