Interiérový dizajn

Porcelán alebo keramika: Ktorý typ dlaždíc je pre vás ten pravý?


Keď uvažujete o obkladoch dlaždíc pre akúkoľvek podlahu, stenu alebo dosku, majte porcelánové a keramické dlaždice na vrchole ich klasického vzhľadu a čistého vzhľadu. majitelia domov love ich trvanlivosť a univerzálnosť, ako aj široká škála dostupných štýlov. Napriek všetkým ich podobnostiam však hŕstka dôležitých rozdielov oddeľuje dva typy ílových dlaždíc, od poréznosti a absorpcie po trvanlivosť a náklady. Čítajte ďalej a preskúmajte výhody a nevýhody každého z nich, ktoré vám pomôžu vybrať najvhodnejšie pre váš domov. Bez ohľadu na to, ako sa nakláňate, porcelán verzus keramická dlažba, môžeme vám poskytnúť radu na údržbu, aby každý vyzeral dobre ako nový.

OBKLADY PORCELÁNOV

Porcelánová dlaždica je vyrobená z rafinovanej hliny a ďalších prírodných prvkov. Po vypálení v peci sú dlaždice buď ponechané v prirodzenom stave alebo transformované, aby vyzerali ako kameň, drevo, betón alebo iné materiály. Konštrukcia na báze ílu robí z porcelánových dlaždíc subtyp keramických obkladačiek; Porcelánová dlaždica má však tvrdšiu konštrukciu a väčšiu trvanlivosť ako neporcelánové druhy keramických dlaždíc. Majitelia domov si môžu vybrať buď zasklené alebo neglazované porcelánové dlaždice. Neglazované alebo plné telo má farbu, ktorá prechádza celou hrúbkou (na rozdiel od glazúry umiestnenej na vrchu), vďaka čomu sú dlhšie trvanlivé a odolnejšie voči odieraniu.


Váženie kladov a záporov porcelánovej dlaždice
Známy ako najodolnejší druh dlaždíc na trhu, porcelán je tvrdší, hustejší, tvrdší a menej porézny ako keramická dlažba. Má tiež veľmi nízku mieru absorpcie, čo znamená, že je prakticky nepriepustné pre poškodenie vodou, a to aj po dlhodobom vystavení. Vďaka tejto vlastnosti je ideálnou voľbou pre kúpeľne, práčovne, terasy a ďalšie oblasti náchylné na vlhkosť. Pretože porcelánové dlaždice vydržia dlhú dobu silnú premávku, funguje dobre ako materiál na podlahy a dosku.

Napriek svojej trvanlivosti a univerzálnosti má porcelán dve hlavné nevýhody: cena a ľahké rezanie. V priemere stojí porcelánová dlaždica najmenej o 60 percent viac ako jej konkurenti v keramike. Majitelia domov z dôvodu svojej hustoty a tvrdosti zvyčajne vyžadujú, aby vlhká píla s kosoštvorcovou čepeľou čisto rezala materiál. Profesionálna inštalácia sa uprednostňuje pre bezchybný povrch s nepoškodenými dlaždicami. Ak sa chystáte zapojiť sa do projektu zameraného na výrobu domácich majstrov, ktorý je cenovo dostupný, môže byť keramická dlaždica chytrejšou voľbou.

Údržba a údržba porcelánových dlaždíc Porcelán je všeobecne veľmi odolný, pokiaľ ide o škvrny a škrabance; je ťažké ho poškodiť a relatívne ľahko sa udržuje v čistote. Zametajte a vysávajte porcelánové dlaždice raz alebo dvakrát týždenne, v závislosti od toho, aká veľká je premávka. Raz mesačne používajte ocot a vodu alebo komerčný čistiaci prostriedok na čistenie dlaždíc, aby ste odstránili nečistoty a každodenné usadeniny. Ak máte zasklené dlaždice, použite mop. Ak máte dlaždicu s neglazúrou alebo textúrou, obráťte sa na ňu pomocou kefky s mäkkými štetinami. Nepoužívajte produkty na báze oleja, vosky, abrazívne práčky a nič obsahujúce bielidlo alebo amoniak. Následne opláchnite horúcou vodou a dôkladne osušte utierkou alebo handričkou z mikrovlákna. Podrobné pokyny nájdete v našom návode na čistenie porcelánových obkladačiek, ktorý rozoberá rutinné postupy pre glazované, neglazované a dokonca aj textúrované dlaždice.


OBKLADAČKA

Keramické dlaždice sú vypaľované v peci pri nižšej teplote ako porcelánové dlaždice, vďaka čomu sú menej husté, mäkšie a poréznejšie. Hlina použitá v jej zložení je tiež menej rafinovaná, čo z nej robí dostupnejšiu, aj keď menej odolnú alternatívu. Mnoho majiteľov domov sa rozhodne inštalovať keramické dlaždice ako podlahy, najmä v teplých klimatických podmienkach, kde sa v letných mesiacoch stáva prirodzeným chladom dlaždíc vítaným požitkom.


Váženie kladov a záporov keramických dlaždíc Keramická dlaždica je všestrannou a cenovo dostupnou voľbou pre tých, ktorí majú na trhu veľké množstvá dlaždíc. Nielen, že to stojí podstatne menej ako porcelán, ale tiež sa ľahšie inštaluje. Vďaka svojmu relatívne mäkkému povrchu môžu majitelia domov rezať keramické dlaždice jednoduchým rezačom dlaždíc - kúsok koláča, keď uvažujete o oveľa viac zapojenom procese rezania porcelánových dlaždíc. Okrem toho majú keramické dlaždice atraktívny vzhľad s čistou podšívkou a odolný glazúrovaný povrch je možné prispôsobiť rôznym farbám a vzorom.

Keramické dlaždice nie sú také odolné ako porcelán a majitelia domov musia rýchlo uniknúť škvrny kvôli svojej relatívne vysokej miere absorpcie. Najlepšie je vyhnúť sa použitiu keramických dlaždíc v oblastiach často vystavených vlhkosti, ako sú sprchy a terasy. Keramické dlaždice z dôvodu svojej tendencie absorbovať vlhkosť vyžadujú na rozdiel od mesačného mesačného čistenia týždenné hĺbkové čistenie. Chlad v dlaždiciach sa môže v lete cítiť príjemne, ale v zime môže byť nepríjemný. Keramické dlaždice sú pokryté glazúrou, a ak dlaždice praskajú alebo štiepajú, ílový materiál pod glazúrou sa prejaví. Majitelia domov by mali zvážiť použitie keramických obkladačiek v oblastiach s nízkou alebo miernou premávkou.

Údržba a údržba keramických dlaždíc
S trochou disciplíny je ľahké udržať keramické podlahy tak, aby vyzerali skvele roky. Raz za týždeň zametajte alebo vysajte keramickú dlaždicu, aby ste vyčistili cestu pre ľahšie čistenie. Potom pomocou jemného saponátu na umývanie riadu zmiešaného s horúcou vodou urobte cestu z jedného konca dlaždice na druhý pomocou šnúry. Nakoniec celú oblasť rýchlo a dôkladne osušte utierkou alebo handričkou z mikrovlákna. Ak sa chcete hlbšie ponoriť do toho, ako udržať tieto dlaždice šumivé, pozrite si túto príručku na čistenie keramických dlaždíc.