Steny a stropy

Všetko, čo potrebujete vedieť o kazetových stropoch


Dnešné verejné budovy a súkromné ​​domy, inšpirované barokovým a ranne renesančným architektonickým štýlom, v ktorom strešná konštrukcia odkryla stropné lúče prechádzajúce pod rôznymi uhlami, sa snažia zachytiť rovnakú eleganciu a textúru prostredníctvom kazetových stropov. Z architektonického hľadiska slovo „kazeta“ znamená „odsadenie“. Na rekonštrukciu dizajnu sú prelisy v strope ohraničené trámami usporiadanými do mriežky v tvare obdĺžnikov, štvorcov, osemuholníkov alebo iných polygonálnych tvarov. Hotovým výrobkom sú trojrozmerné zapustené panely, ktoré sa mierne podobajú hlboko ryhovanej šachovnici. Okrem dramatického vzhľadu majú kazetové stropy aj ďalšie výhody: Dávajú ilúziu priestrannosti, absorbujú prebytočný zvuk a potenciálne zvyšujú hodnotu ďalšieho predaja v domácnosti. Zaujalo? Predtým, ako sa rozhodnete nainštalovať kazetový strop vo vašej domácnosti, prečítajte si tieto úvahy pre vysoko prispôsobiteľný dizajnový prvok.

Aj keď kazetové stropy, ktoré sa nachádzajú v obytných domoch, sú podstatne menej ozdobené, než sú náprotivky v mnohých veľkých verejných budovách - súdnictve, historické kostoly a umelecké galérie - návrhy stropov stále tvoria ústredný bod. Majitelia domov často zdobia strop pripevnením architektonických medailónov k pokladniciam, inštaláciou plechových stropných obkladov alebo tapiet do stredných kazetových kaziet, maľovaním alebo morením lúčov tak, aby sa vytvorila vizuálna hĺbka, a včlenením hrebeňov a hrebeňov do dreva a lúčov. Vďaka týmto možnostiam dizajnu je funkcia zastavenia prehliadky ľahko prispôsobiteľná štýlu ktoréhokoľvek konkrétneho domu.

Aj keď kazetové stropy priťahujú oko nahor, lúče siahajú nadol do miestnosti a zaberajú určitý priestor nad hlavou. Vzhľadom na túto konštrukciu fungujú kazetové stropy najlepšie v miestnostiach s vysokými stropmi, vysokými deväť stôp alebo viac. Izby s nižšími stropmi sa môžu cítiť príliš klaustrofóbne alebo preplnené pridaním pokladníc. Nezabúdajte tiež na to, že čím hlbšie sú kazetové zárezy, tým vyšší by mal byť existujúci strop - to zaisťuje, že spodná časť lúčov nebude zasahovať do priestoru hlavy alebo vizuálne premôcť miestnosť.


ÚVAHY O KÁVOVANOM STROPOM

Výška stropu. Aj keď kazetové stropy priťahujú oko nahor, lúče siahajú nadol do miestnosti a zaberajú určitý priestor nad hlavou. Vzhľadom na túto konštrukciu fungujú kazetové stropy najlepšie v miestnostiach s vysokými stropmi, vysokými deväť stôp alebo viac. Izby s nižšími stropmi sa môžu cítiť príliš klaustrofóbne alebo preplnené pridaním pokladníc. Nezabúdajte tiež na to, že čím hlbšie sú kazetové zárezy, tým vyšší by mal byť existujúci strop - to zaisťuje, že spodná časť lúčov nebude zasahovať do priestoru hlavy alebo vizuálne premôcť miestnosť.

Umelé alebo funkčné lúče. Väčšina kazetových stropov v obytných domoch nie je zaťažujúca, čo znamená, že nie sú súčasťou domáceho štrukturálneho systému, ktorý podporuje váhu. Jedna výnimka by nastala pri pridaní druhého príbehu do domu na farme: Majitelia domov sa môžu rozhodnúť inštalovať kazetový strop na maskovanie potrebných nosných trámov. Väčšina kazetových stropov je čisto dekoratívna a je skonštruovaná výlučne z dutých umelých trámov. V skutočnosti, ak chcete veľké a hlboko zapustené pokladnice, môže inžinier vyžadovať dodatočnú podporu stropu (pretože aj stropné nosníky môžu pridať stropu príliš veľkú váhu v závislosti od existujúcej nosníkovej konštrukcie).

Náklady na inštaláciu. Ak plánujete inštaláciu kazetového stropu, vedzte, že úsilie vynaložené na pracovnú silu si vyžaduje pokročilé stolárske zručnosti a štrukturálne práce - aby tí, ktorí nemajú správne stolárske know-how, mali na svoju prácu najať profesionála. Očakávajte, že náklady na profesionálnu inštaláciu budú minimálne 25 dolárov za štvorcový meter. Detaily v dizajne, ako aj typ dreva, ktorý vyberiete, ovplyvnia aj konečné náklady. Maľovaná borovica bude lacnejšia ako morená čerešňa alebo červený dub a ozdobené vzory ešte viac zvýšia náklady.


INŠTALAČNÝ PROCES

Či už sa rozhodnete pre kutilový strop alebo navrhnete a spolupracujete s odborníkom na implementácii vašich plánov, prvá fáza sa uskutoční na papieri. Majitelia domov sa musia rozhodnúť o počte pokladní, ktoré si želajú, ako aj o hĺbke a šírke lúčov. Ak chcete dosiahnuť rovnomerný vzor, ​​nezabudnite najskôr zistiť správne rozmery stropu a rozmery kazet. Potom, po plánovaní projektu, je ďalším krokom jeho prevedenie na strop s kriedovými čiarami, ktoré predstavujú polohu lúčov.

Podľa štandardnej metódy montáže by ste mali najskôr umiestniť hlavné nosníky, ktoré prebiehajú kolmo na smer existujúcich stropných nosníkov. V tomto bode sú základné lúče iba kúsky reziva, napríklad 2 × 4 s alebo 2 x 6 s; neskôr budú zabalené ďalším drevom, ktoré imituje vzhľad náročnejších lúčov. Hlavné nosníky slúžia ako oporné nosníky pre zvyšok stropu, preto je dôležité ich bezpečne pripevniť pomocou lepidla a nechtovej pištole.

Základné priečne nosníky, ktoré dotvárajú mriežkový vzor, ​​by mali byť vyrezané z rovnakého typu reziva ako hlavné nosníky. Základné priečne nosníky prebiehajú rovnobežne s nosníkmi, a preto sa k nim nepripevňujú; namiesto toho sa spoja s vnútornými okrajmi hlavných nosníkov pomocou lepidla a klince na nechty. Konečný výsledok by sa mal podobať šachovnicovému vzoru na strope, ktorý je kostrou kazetového stropu.

Ďalším krokom je konštrukcia umelých lúčov. Na uľahčenie procesu je vhodné pred inštaláciou drevo natrieť alebo zafarbiť. V závislosti na konštrukcii stropu a type dreva, ktoré si vyberiete, sa vy (alebo váš dodávateľ) môžete rozhodnúť rámovať boky a spodky umelých trámov priamo na základné trámy. Alternatívne môžu byť umelé nosníky tiež skonštruované ako trojstranné skrinky, ktoré sa potom zdvihnú a namontujú na základné nosníky. Potom nainštalujte vnútorné obloženie kaziet a prípadne všetky ozdobné ozdoby. Teraz ustúpte a užite si dramatický efekt stropného dizajnu inšpirovaného anglickou renesanciou!