Natieranie

Všetko, čo potrebujete vedieť o gélovom škvrne


Keď je čas dokončiť projekt na báze dreva, vaše možnosti sa zdajú byť na jednom konci spektra alebo na druhom: výber medzi tradičným lakom alebo škvrnami, ktoré opúšťajú prednú a strednú časť budovania postavy, a úplnejším pokrytím ich farby. farba výberu. Mnohí do-it-your-selfers-obzvlášť začiatočníci-neuvedomujú, že je to šťastné médium gélové farbenie existuje a vyžaduje ešte menej prípravy. Medzi populárnych výrobcov gélových škvŕn patria Minwax (pohľad na Amazon) a Old Masters (pohľad na Amazon).

Skladované spolu so svojimi klasickými náprotivkami v takmer každom železiarskom obchode, je gélové škvrny vo vzorci podobné tradičným škvrnám na báze pigmentu. Zahusťovadlo pridané do výrobného procesu mu však umožňuje ľahkú aplikáciu a koncentráciu farby. Výsledná povrchová úprava dosahuje kompromis medzi priehľadnou farbou a nepriehľadnou farbou, čo pre niektorých nadšencov pre domácich majstrov znamená to najlepšie z oboch svetov bez problémov. Ak zvažujete svoje možnosti, čo robiť s budovou z holého dreva alebo s nedávno odizolovaným dreveným stolom, zvážte túto úpravu. Uviedli sme jeho najväčšie výhody a najlepšie využitie, ako aj nedostatky, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.

Prečo si domácich majstrov zvoliť gélové škvrny

Hľadáte farbu a hĺbku bez zakrývania všetkého zrna a charakteru, vďaka ktorým je drevo jedinečne atraktívne? Gélové škvrny sú vynikajúcou voľbou pre domácich majstrov, ktorí sa nemôžu úplne rozhodnúť medzi farbením a maľovaním, pretože ponúkajú niečo medzi tým.

Primárny rozdiel medzi gélom a tradičným moridlom je v tom, že gélové farbenie sedí na vrchu dreva, zatiaľ čo tradičné moridlo sa vsiakne; Výsledkom je, že umožňuje žiariť niektorým jedinečným značkám a textúram dreva a dodáva ostrý a konzistentný povrch, ktorý nie je nepodobný farbe. Gélové škvrny sú obzvlášť odpustiteľné lesmi, ktoré sú náchylné na škvrny, ako je breza, čerešňa, javor a borovica. Tieto odrody majú tendenciu absorbovať tenké tradičné škvrny nerovnomerne, vyzerajú chaoticky a nedokončene bez ohľadu na počet tenkých vrstiev, ale ľahko prijímajú gélové škvrny. Natieraním povrchu namiesto presakovania do drevného zrna vytvára gélové škvrny profesionálny vzhľad aj na týchto najodolnejších drevených povrchoch.

Dobrá správa sa tam však nezastaví - najlepším dôvodom pre výber gélového farbenia je jeho ľahké použitie. Pokiaľ ide o aplikáciu, gélové farbenie vyžaduje menej prípravy vopred ako bežné škvrny a farby. Nevyžaduje sa, aby ste drevo brúsili až do pôvodného stavu, aby ste dosiahli najlepšiu priľnavosť tak, ako by ste to robili s typickou škvrnou. V skutočnosti to zvládne iba malé ľahké brúsenie a potom ste pripravení začať proces nanášania handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Prípadne môžete použiť štetku s prírodnými štetinami, ak chcete textúrovanejšiu a maliarskejšiu úpravu; nezabudnite si vybrať veľkosť zodpovedajúcu projektu, na ktorom pracujete (šírka troch palcov pre široký povrch, ale pre nohy stoličiek menšia) a farbu obilia napodobňujte jej všeobecný vzor.

Ďalším výhodám je jednoduchosť použitia gélových škvŕn vo vertikálnych projektoch. Vopred nainštalované skrinky utrpia menej kvapiek, kvapiek a neporiadkov, keď pracujete s arašidovo-maslovou konzistenciou gélových škvŕn, na rozdiel od tenkej kvapaliny, s ktorou by ste inak zaobchádzali.


Nevýhody gélových škvŕn

Samozrejme žiadne škvrny nie sú dokonalé. Jednou oblasťou, v ktorej je gélové škvrny zviazané krkom a krkom s tradičnými náprotivkami, je čas sušenia: hoci je ľahšie sa pripraviť a aplikovať, nezaschne rýchlejšie ako jeho konkurenti na báze tenších olejov a lakov. Rovnako ako iné škvrny, zvyčajne medzi 8 až 24 hodinami musí schnúť medzi vrstvami, z ktorých budete pravdepodobne potrebovať niekoľko, v závislosti od stupňa krytia, ktorý chcete dosiahnuť. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu škvŕn a nezabudnite vziať do úvahy úrovne vlhkosti a teploty, pretože extrémne teplo, chlad alebo vlhkosť môžu predĺžiť dobu, počas ktorej je potrebné vyschnúť akékoľvek škvrny (alebo farby).

Hlavnou nevýhodou gélového zafarbenia je skutočnosť, že nakoniec môže vyzerať nerovnomerne na projektoch s množstvom hlbokých štrbín a rohov, kde je ťažké získať pokrytie jediným švihnutím. Ak napríklad pracujete s obzvlášť drsným kusom živého dreva alebo so zložitou súpravou regálov s veľkým množstvom extrémnych uhlov, môže byť múdrejšia alternatíva tradičná škvrna. Je to preto, že v takýchto miestach sa môžu gélové škvrny akumulovať a javiť sa oveľa tmavšie ako na ostatných častiach povrchu, ktoré pokrývate, čo vám dáva menej než dokonalé výsledky. Všeobecne možno povedať, že handričkou môžete utrieť vlhké gélové škvrny a doladiť povrch za behu, ale môže to byť na dotyk a ísť na ťažko prístupné miesta, ako sú hlboké praskliny a extrémne rohy.


Testovanie
Po získaní užívateľsky príjemnej reputácie je gélové škvrny celkom atraktívnou možnosťou pre akýkoľvek drevený kutilský projekt, ktorý ste zoradili, sľubujúc bohatú farbu bez obetovania jedinečného charakteru jeho zrna. Silnú konzistenciu aplikujte na vodorovné stolové dosky alebo vertikálnu kostru skrinky, na jemné drevo alebo na drevo, ktoré je notoricky ťažké pokryť rovnomerne. Keď ste pripravení začať, pokračujte krokom 1 tohto užitočného návodu na farbenie dreva. Uvidíte, ako gélové škvrny kombinujú uniformitu farby a možnosti hĺbky škvrny - všetko v jednej malej plechovke.