Ďalšie izby

Ktoré čistia lepšie? Tekutý vs. práškový čistiaci prostriedok


Je to špinavá práca, ale niekto to musí urobiť! A ak ste prácou v práčovni, budete potrebovať nejaký seriózny čistiaci prostriedok na čistenie týchto znečistených odevov. S pomocou vody a rotácie vnútorného bubna práčky (v stroji s predným plnením) alebo miešadla podobného vretenu (v stroji s najvyšším zaťažením) zdvíha čistiaci prostriedok špinu, škvrny a zápach.

Ale pokiaľ ide o náklady, pohodlie a čistiaci výkon, nie všetky detergenty sú rovnaké. Dva hlavné typy, prášok a kvapalina, sú vhodné na použitie v štandardných alebo vysoko účinných umývačkách s najvyššou náplňou alebo prednou náplňou pri akejkoľvek teplote vody. Čo by ste si mali zvoliť? Ďalej rozoberáme ich rozdiely pomocou šiestich kľúčových porovnávaní kvapalina verzus práškový čistiaci prostriedok, aby sme vám pomohli rozhodnúť sa, ktorý z nich je najlepší pre vašu rodinnú bielizeň.


Práškový čistiaci prostriedok vám na pranie bielizne prinesie 0,10 až 0,24 USD. Nedostatok tekutých a ľahkých kartónových škatúľ používaných na balenie udržuje hmotnosť produktu a náklady na prepravu práškového pracieho prostriedku nižšie, čo vedie k nižším spotrebiteľským nákladom. Pretože tekutý prací prostriedok obsahuje vodu a predáva sa v ťažších plastových fľašiach, preprava je drahšia a zákazníci si môžu kúpiť 0,12 až 0,47 dolárov za náklad. Aj keď to nemusí znieť tak veľa, priemerná rodina, ktorá robí 300 dávok ročne, by si mohla ročne ušetriť až 70 dolárov výberom prášku pred tekutým detergentom.


Alkylbenzénsulfonát, hlavný povrchovo aktívny prostriedok (čistiaci prostriedok) v práškových detergentoch, ako je napríklad Tide Original HE Turbo prášok (12,95 dolárov za 95 oz. Na Amazone), je vo všeobecnosti účinnejší pri zdvíhaní bahna, trávy a krvných škvŕn, čo z neho robí prášok skvelou voľbou pre záhradný a atletický odev. Na rozdiel od toho, etoxyláty alkoholu v tekutých detergentoch, ako je Persil ProClean Power Original Liquid Detergent (17,99 dolárov za 75 oz. Na Amazone), ľahko odbúravajú škvrny od mastnoty z oleja na varenie do automobilu, vďaka čomu sú tekuté detergenty najlepšou voľbou pre každodenné nosenie.

Chcete predhodiť tvrdú škvrnu na košeli skôr, ako ju hodíte do práčky, alebo ju možno umyte rukou? Pokiaľ je to možné s práškovým čistiacim prostriedkom, musíte najprv pripraviť prášok s vodou, aby ste pripravili pastu, a potom ju pred umytím naneste na škvrnu. Nie je tomu tak u väčšiny tekutých detergentov, ktoré môžete použiť priamo na škvrnu. Preto spoločnosť Tide, ktorá predáva práškový aj tekutý prací prostriedok, odporúča používať tekutý prací prostriedok na predbežné ošetrenie škvŕn a prášok na hlbšie čistenie. Persil odporúča používať tekutinu pre malé alebo veľké dávky, rýchle pranie v práčke alebo ručné pranie a odporúča prášky pre veľké dávky, pretože môžete ušetriť trochu peňazí, pretože t prášok je lacnejší.


Fľaše na tekuté pracie prostriedky sa zvyčajne dodávajú s rukoväťou pre ľahký transport, s otočným uzáverom, ktorý zdvojnásobí odmerku a výtokom, ktorý umožňuje naliatie do práčky pred postriekaním. Na rozdiel od toho je práškový prací prostriedok v ťažkopádnej krabici, ktorá sa nevydáva tak ľahko ako tekutina a vyžaduje, aby ste ho naliali do samostatnej odmerky, ktorá môže byť tiež špinavá a zbytočná, ak sa prášok navinie na ruky alebo na podlahu.

Ešte pohodlnejšie ako tradičné tekuté saponáty sú „pac“ na jedno použitie na pracie prostriedky (tiež označované ako „struky“, názov spoločnosti Tide), napríklad Gain flings (19,99 dolárov za 81 pac na Amazone). Aj keď sú tieto malé polyvinylové vrecká drahšie (0,17 až 0,50 dolárov za náplň), obsahujú koncentrovaný prací prostriedok a po vložení do bubna vašej práčky sa ľahko rozpustia. Je to dobrá voľba pre zaneprázdnených ľudí, ktorí chcú preskočiť kroky merania a nalievania.

Kvapalné aj práškové detergenty obsahujú plnivá, ktoré pomáhajú distribuovať účinné látky. Primárne plnivo v tekutom pracom prostriedku je voda, ľahko sa rozpúšťa pri všetkých teplotách vody. Je to dôležité, pretože čím viac sa čistiaci prostriedok rozpustí vo vode, tým hlbšie sa čistí a tým je menej pravdepodobné, že sa v práčke vytvorí a na bielizni zostanú biele zvyšky. Na rozdiel od toho práškový prací prostriedok obvykle získava svoju granulárnu štruktúru od plniva síranu sodného, ​​ktorý má tendenciu sa rozpúšťať menej ľahko, najmä v studenej vode, takže je pravdepodobnejšie, že sa hromadí na odevoch. Ak pravidelne prádlo perte v studenej vode, aby ste zabránili vyblednutiu farieb a znížili náklady na energiu, lepšou voľbou je tekutý prací prostriedok.


Zhluky nerozpusteného práškového saponátu v práčke môžu tiež upchať práčku alebo septik a spôsobiť poruchu, ktorá vyžaduje inštalatéra. Najmä prášok môže zablokovať vypúšt'acie čerpadlo práčky alebo hadicu vedúcu k pumpe a práčka môže zlyhať pri vyprázdňovaní. Plnivá v pracom detergente môžu tiež interagovať s tekutinami vo vašom septickom systéme a vytvárať tuhé látky, ktoré upchávajú systém a bránia likvidácii odpadu, ale výber práškov označených ako „bezpečné pre septické systémy“ môže toto riziko znížiť. Pretože sa tekutý čistiaci prostriedok ľahko rozpúšťa vo vode, je menej pravdepodobné, že sa bude hromadiť vo vašej umývačke alebo upchávaní septických systémov, pokiaľ neprekročíte odporúčané množstvo čistiaceho prostriedku pre každú dávku.