Ako na to a rýchle tipy

Ako na to: Umyte si spacák


Váš spacák je vašou posteľou mimo postele počas teplého počasia, či už počas kempu alebo v noci pri hľadaní hviezdnej záhrady. Tento základný letný doplnok je však umiestnený vonku a je povinný nahromadiť nečistoty, škvrny a pachy na drsnom vonkajšom obale a na jemnom vnútornom obložení. Čistenie spodného alebo syntetického spacáku sa musí vykonávať opatrne, aby nedošlo k bieleniu, zmäkčovačom tkanín a tekutine na chemické čistenie, ktorá by mohla spôsobiť zmenu farby a poškodenie. Keď zabalíte svoju ďalšiu noc vonku a potrebujete zistiť, ako si umyť spacák, táto príručka ponúka jednoduché techniky na obnovenie priamo špinavého spiaceho vrecka do podobného stavu. Ak má spacák iba niekoľko drobných škvŕn alebo škvŕn, vyhoďte ich pomocou nasledujúceho ošetrenia; ak má vrece veľké alebo viac škvŕn alebo ak jeho vôňa nie je čerstvá, pokračujte v komplexnom umývaní rúk alebo v práčke. Potom sa pritúlite, zipste a spíte ako dieťa!

SPOT LIEČBA

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Miska
- lyžička
- nedetergentné mydlo (napríklad kastília)
- Voda
- Zubná kefka alebo malá froté utierka

KROK 1
Skontrolujte, či na vonkajšom obale a vnútornom obložení nie sú škvrny, a venujte zvýšenú pozornosť vrchu vrecka, kde výstrih sa stretáva s podšívkou. Ak je škvrna na vnútornej výstelke, vrecko rozotrite čiastočne alebo úplne, aby ste škvrnu odkryli pred bodovým ošetrením.

KROK 2
V malej miske skombinujte čajovú lyžičku tekutého mydla bez saponátu, ako je kastrálne mydlo, so štvrtinou čajovej lyžičky teplej vody a vytvorte tenkú, tekutú pastu.

KROK 3
Do pasty ponorte čistú zubnú kefku alebo froté utierku a jemným krúživým pohybom ju vyčistite iba cez škvrnu. Opakujte, až kým škvrna nezmizne, potom mydlo z vypraného miesta utrite čistou navlhčenou handrou.

KROK 4
Vrece položte naplocho tak, aby vlhká strana smerovala nahor, na čistý vonkajší povrch, ktorý zaschne aspoň čiastočné slnečné žiarenie. Za nepriaznivého počasia nechajte vrecko na vzduchu v interiéri tak, že ho položíte naplocho (stranou upravenou na miesto hore) cez dva priľahlé stojany na kabáty. Pred zipsom a jeho uložením v interiéri úplne vysušte na vzduchu.


UMÝVANIE RUKY A SUŠENIE

Plánujte ručné umývanie a sušenie spacáku skoro za teplého a slnečného dňa, aby ste urýchlili schnutie.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Mydlo, ktoré nie je určené na čistenie (ako je kastília), dole mydlo alebo technické umývanie (napr. Nikwax)

KROK 1
Naplňte čistú vaňu do polovice teplou alebo studenou vodou z vodovodu. Nalejte polovicu šálky tekutého mydla do vane (ak používate špeciálne zložené mydlo na spanie nadol alebo na technické umývanie syntetických spacákov, použite množstvo odporúčané výrobcom). Mydlom prepláchnite čistou rukou vodu, aby sa dobre distribuoval.

KROK 2
Spací vak úplne rozbaľte a potom ho ponorte čo najrovnejšie do vane. Počnúc jedným koncom vrecka jemne premiešajte mydlovou vodou do vonkajšieho obalu a vnútorného obloženia vrecka, až kým nedosiahnete druhý koniec. Strávte viac času hnetením všetkých častí vaku viditeľnými, nápadnými škvrnami.

KROK 3
Nechajte spacák nasiaknuť jednu hodinu. Potom vyprázdnite vaňu s vakom na svojom mieste.

KROK 4
Naplňte vaňu teplou alebo studenou vodou. Pomocou rúk vyhoďte zvyškové mydlo z vaku. Potom znovu vyprázdnite vaňu. Opakujte, až kým voda vo vani nevyteká a spacák neobsahuje mydlo. Potom rukami opatrne vytlačte z vaku čo najviac vody.

KROK 5
Keď je spacák stále vo vani, preložte ho na polovicu a prevráťte ho od jedného konca k druhému. Potom siahnite po obidvoch ramenách pod vrece, aby ste ju vybrali z vane a vytiahnite von. Rozložte a rozložte spacák a položte ho naplocho tak, aby vonkajšia strana škrupiny smerovala nahor (táto vodotesná strana zvyčajne trvá dlhšie, kým vyschne) na čistý vonkajší povrch (napríklad stolík na terasu), ktorý prijíma aspoň čiastočné slnečné svetlo. Počas procesu sušenia vrecko niekoľkokrát otočte. Pred zipsom a jeho uložením v interiéri nechajte vrecko úplne uschnúť na vzduchu.


UMÝVANIE A SUŠENIE STROJA

Najlepšie zariadenie na pranie spacáku je veľký model s predným plnením. Aj keď je možné použiť horný plniaci stroj, vyhnite sa tým, ktoré majú miešadlo umiestnené v strede umývacieho bubna. Toto vreteno s lopatkami môže roztrhať jemnú podšívku alebo odhaliť izoláciu spacáku.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Mydlo, ktoré nie je určené na čistenie (ako je kastília), dole mydlo alebo technické umývanie (napr. Nikwax)
- Tenisové lopty (voliteľné)

KROK 1
Zapnite si spacák a otočte ho dovnútra tak, aby vnútorné obloženie smerovalo nahor. Pretože vonkajšia škrupina spacákov je často vodotesná, môže zabrániť úniku zachytenej vody počas cyklu odstreďovania; ultrapriepustná vnútorná podšívka povzbudí vodu, aby sa odčerpávala počas cyklu odstreďovania, čo urýchľuje čas sušenia.

KROK 2
Vložte spací vak sám so sebou bez ďalšej bielizne do bubna pračky a nalejte do šálky umývacieho prostriedku polovicu šálky tekutého mydla bez saponátu. Ak dávate prednosť použitiu špeciálne pripraveného čistiaceho prostriedku, vyberte si dole mydlo pre spacie vaky nadol alebo tech umývajte syntetické spacie vaky v množstve odporúčanom výrobcom.

KROK 3
Stroj používajte v miernom cykle s použitím nastavenia teplej alebo studenej vody. Ak je spacák po ukončení cyklu stále mokrý, spustite ďalší cyklus odstreďovania, aby ste vytlačili prebytočnú vodu.

KROK 4
Vyberte vlhký spacák z práčky a znova ho otočte dovnútra. Vrecko preneste do bubna veľkej sušičky (najlepšie spredu) a potom nechajte sušičku bežať pri nízkej teplote. Nízka teplota je obzvlášť dôležitá pre syntetické spacie vaky, ktorých syntetická izolácia sa môže topiť pri vysokej teplote. Ak sušíte spací vak dole, hodte dva tenisové loptičky do bubna sušičky na konci cyklu, aby ste sa zbavili zhlukov a rovnomerne rozložili. Po úplnom vysušení uložte spacák pred ďalším použitím v interiéri.

Tip: Znížte potrebu častého prania pomocou odnímateľnej vložky spacáku. Pomôže to zabrániť tvorbe škvŕn a zápachov a nakoniec predĺži životnosť vaku.