Steny a stropy

Ako na to: Mud Sadrokartónové dosky


„Mudding“, proces nanášania viacerých tenkých vrstiev sádrokartónu na spoje a vrúbkovanie v novo zavesenej sadrokartóne, znie chaoticky - a je. Ale keď sa to urobí správne, výsledkom je stena tak plochá, že len málo pozorovateľov si všimne švy pod ňou.

Kým profesionálne zúžené sádrokartónové dosky uľahčujú vzhľad úlohy, urobia to pre vás urobí to, že to vyžaduje prax, zručnosti a, samozrejme, správne veci (v tomto prípade samotné blato a páska, ktorá zabraňuje objaveniu sa prasklín). vo švíkoch). Táto príručka vám poskytne základné informácie o materiáloch a podrobné pokyny o tom, ako zabaliť sadrokartónové dosky, takže sa budete cítiť sebaisto a nie ako keby ste sa museli premiešať!

Najprv zmysel typov sádrokartónového bahna.

Dve základné kategórie sádrokartónového bahna „premixované“ a „práškové“ sú k dispozícii v niekoľkých ďalších možnostiach, ktoré môžu sťažiť výber správneho produktu, keď sa stretnete s tuctom rôznych typov v obchode pre domácich majstrov.

Zmiešaný

Predmiešaná spojovacia hmota je len to: Bahno už bolo zmiešané s vodou do hladkej konzistencie a je pripravené na aplikáciu. V rámci tejto kategórie nájdete „univerzálne bahno“, „bahno s polevou“ a „ľahký univerzálny bahno“.

  • Viacúčelové bahno plynulo pokračuje a tuhne za pár hodín v závislosti od teploty a vlhkosti v miestnosti. Je vhodný pre všetky muddingové aplikácie, takže ak ste muddingový nováčik, použite tento.
  • Doplňujúce bahno sa používa ako konečný vrchný povlak. Zasychá na jasne bielu a ľahko sa pieskuje, takže je dobrou voľbou pre steny, ktoré budú maľované svetlou farbou. Vrchné bahno má menej adhéznych vlastností ako univerzálne bahno, takže nie je vhodné pre prvý a druhý náter.
  • Ľahké viacúčelové bahno tiež zaschne do svetlého odtieňa, vďaka čomu je vhodný na steny, ktoré budú bledo maľovať. Niektorí profesionáli používajú univerzálne bahno pre prvú aplikáciu bahna a potom prechádzajú na ľahký univerzálny bahno pre druhú a tretiu aplikáciu.

Práškový

Práškové sádrokartónové bahno, tiež nazývané „tvrdé bahno“ alebo „horúce bahno“, obsahuje chemikálie, ktoré reagujú, keď sa pridá voda, aby sa urýchlilo vytvrdnutie. Tento typ bahna má tendenciu zmenšovať sa menej ako viacúčelové predzmiešané bahno, ale začína tuhnúť veľmi rýchlo. Rýchlo tuhnúce blato funguje dobre na predplnenie veľkých medzier alebo vyhladenie rozdrvených rohov sadrokartónu pred začatím samotného procesu blata.

  • Časované sádrokartónové bahno: Nastavovacie bahno je označené symbolom maximum množstvo času, s ktorým musíte pracovať, skôr ako stvrdne. V závislosti od vašich potrieb si môžete vybrať z 5-minútového bahna, 20-minútového bahna alebo dlhšieho tvrdenia. Ak používate nastavovacie bahno, miešajte iba toľko, koľko potrebujete a náradie často umývajte počas práce.
  • Ľahko pieskovacie nastavovacie bahno: Chemikálie v niektorých druhoch horúceho bahna stvrdnú na skalných hrebeňoch na stenách a môžete stráviť hodiny pokusom o ich hladké brúsenie. Vyhnite sa tomu výberom ľahko pieskovanej odrody.

Potom pochopte typy sádrokartónových pások.

Počas procesu bahnenia funguje páska ako spoj, aby nedochádzalo k prasknutiu hotovej steny pozdĺž švov sadrokartónu. Rôzne typy pások sú „papier“, „sieť“ a „predtvarované“ - a všetky tri majú svoje klady a zápory.

  • Papierová páska je používaný takmer výlučne profesionálmi, pretože je veľmi tenký, čo pomáha vytvárať nepostrehnuteľne hladké kĺby. Papierová páska sa dodáva so záhybom nadol v strede, ktorý umožňuje ohýbanie pozdĺž záhybov, aby sa vytvorili ostré rohy stien. Je však potrebné správne umiestniť papierovú pásku v prvom nátere vlhkého bahna bez toho, aby sa pod ňou vytvorili bubliny.
  • Sieťová páska je vyrobený zo vlákien zo sklenených vlákien v tvare otvorenej väzby a je dodávaný s lepidlom na zadnej strane. Aj keď je celkom jednoduché umiestniť sieťovú pásku na suchý spoj a potom na ňu naneste prvý nános bahna, sieťová páska je hrubšia ako papierová páska a pri maľovaní steny môže viesť k viditeľnejším spojom.
  • Predformovaná páska, známe tiež ako predtvarované „rohy“, môžu byť vyrobené z papiera, plastu, tenkého kovu alebo kombinácie materiálov. Používa sa na rohoch vonkajšej steny, aby sa dosiahol hladký a jednotný vzhľad. Niektoré predformované rohy vyžadujú pribíjanie, zatiaľ čo iné sa pripájajú lepidlom. Ak si nie ste istí, že môžete úspešne páskovať mimo rohov obyčajnou papierovou páskou, skúste predformátovanú pásku.

Teraz ste pripravení naučiť sa bahnité sadrokartónové dosky.

Základom je porozumenie materiálom bahna, je čas oboznámiť sa s procesom, ako je načrtnuté tu. Pretože papierová páska ponúka najprofesionálnejšie výsledky, podrobne popíšeme, ako sa zabaliť papierovou páskou. Ak používate sieťovú pásku, nižšie nájdete niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu správne ju používať.


MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Plátno na kvapky
- Bezpečnostné okuliare
- Maska na dýchanie
- Sadrokartónové bahno
- Ťažká vŕtačka a vrták
- Veľká plastová vedro
- Bahno
- 6-palcový nôž na lepenie na suchú stenu
- 10 palcový lepiaci nôž na suchú stenu
- Vnútorný lepiaci nástroj
- Brúska na sadrokartónové dosky
- Výkonná brúska na sadrokartónové dosky
- Nylonová štetina
- 5-litrový vedro na vodu

KROK 1: Chráňte podlahu a seba pred postriekaním bahnom zo sadrokartónu.

Podlahu prikryte plachtovinou (plastové vreckovky sa môžu nebezpečne uhladiť) a okuliarmi a starým oblečením. Mudding je chaotický proces a striekance môžu bodnúť, ak sa dostanú do vašich očí.

KROK 2: Ak nepoužívate predzmiešané bahno, zmiešajte práškové usadzovacie bahno.

Odstráňte veko z vedra vopred zmiešaného bahna. Ak používate práškové usadzovacie bahno, zmiešajte ho podľa odporúčania výrobcu a bitím do hladka vyvŕtajte vrták vybavený lopatkou.

KROK 3: Naneste prvý náter bahna na zárezy skrutiek a zošikmené škáry z výroby.

Panely sadrokartónu sa dodávajú s miernymi skoseniami na oboch ich dlhých stranách. Keď sú skosenia spojené dohromady, tvoria malé škáry, široké asi 2 palce, pozdĺž spojov. 6-palcový lepiaci nôž na rovnomerné vyhladenie a spracovanie bahna do škáry, vyplnenie celej jamky a zotretie prebytočného bahna.

KROK 4: Zakrytie spoja zakryte kúskom pásky.

Nastrihajte a pripevnite kúsok papierovej pásky na spoj, zatiaľ čo blato je stále mokré pre proces nazývaný „posteľná bielizeň“. Použite 6-palcový poklepávací nôž a jemne vyhladzujte papier na mokré blato a počas cesty vypracujte bubliny. Prebytočné blato utrite nožom.

KROK 5: Ďalej nalepte vnútorné rohy.

Pomocou 6-palcového noža naneste tenkú vrstvu bahna na obe strany vnútorného rohu. Dbajte na to, aby ste ho úplne prepracovali do stredu. Odrežte, preložte a pripevnite pruh vopred zvrásnenej papierovej pásky v rohu nad mokré blato. Papierovú pásku opatrne vyhladzujte vo vlhkom bahne pomocou 6-palcového nožového noža alebo lepiaceho nástroja vo vnútri rohu, ktorý má predformovaný tvar 90 stupňov pre ľahké uloženie. Na uloženie pásky použite ľahké hladké pohyby bez toho, aby ste ju uvoľnili z rohu. Prebytočné bahno utrite stenami.

KROK 6: Ďalej naneste bahno na vonkajšie rohy.

Ak používate predformované rohy pásky, pripevnite ich podľa odporúčaní výrobcu a potom ich vyhlaďte bahnom cez rohy pomocou dlhých zvislých ťahov na oboch stranách, aby ste vytvorili ostrý rovnomerný roh.

KROK 7: Ak je to potrebné, spoje na bahnom zadku vydržia.

Ak sa chcete vyhnúť spojom na tupo, ktoré sa vyskytujú, keď sú konce zúžených dosiek panelu sadrokartónu namontované dokopy, pomocou listov sadrokartónu pokrývajúcich celú miestnosť. Ak však pracujeme s koncami, ktoré nemajú skosené zárezy, je náročnejšie dosiahnuť hladký povrch. Bahno, ako ste skosené kĺby, dávajte pozor, aby ste vyplnili škáru a uložili pásku tak, ako je potrebné.

KROK 8: Naneste druhú vrstvu bahna.

Pred nanesením ďalšieho náteru nechajte blato zaschnúť. Na vrúbkovanie skrutiek, skosené škáry a vnútorné a vonkajšie rohy naneste druhú vrstvu blata v rovnakom poradí ako prvá vrstva - tentoraz iba bahno. Nie je potrebné pridať viac pásky! Stačí použiť tenkú vrstvu bahna a zotrieť všetok prebytok.

KROK 9: Naneste druhú vrstvu bahna aj na tupé kĺby.

Ak chcete urobiť druhú vrstvu pre tupé kĺby, zoberte 10-palcový lepiaci nôž, naneste dva riadky blata, široké približne 8 palcov, pozdĺž oboch strán prvého spoločného náteru, ale nie na hornej časti pôvodného kĺbu. Toto nepatrne vytvára hĺbku steny na širšej ploche, aby sa zmenšil vzhľad objemného spoja na tupo. Okraje riadkov dobre pretrite nožom pre hladký vzhľad.

KROK 10: Postavte tretí a posledný bahno.

Po zaschnutí druhého náteru naneste tretiu veľmi tenkú vrstvu bahna. Použite 10-palcový nôž na všetky zárezy, švy a rohy skrutiek. Širší nôž vám umožní vystrihnúť okraje bahna do tenkej vrstvy holiaceho strojčeka. Pri šikmých spojoch a rohoch postupujte rovnako ako predtým. Na zadné spoje naneste tenkú vrstvu bahna na predchádzajúce riadky a pôvodný bahenný kĺb. Nie je neobvyklé, že blato na zadných kĺboch ​​je široké alebo širšie ako 2 stopy.

KROK 11: To isté urobte s akýmikoľvek tupými spojmi.

Keď bahno zaschne, naneste poslednú tenkú vrstvu iba na škáry zadku. Okraje dobre preliaďte a nechajte blato vyschnúť.

KROK 12: Vysušte bahno na kĺboch ​​a vrúbkoch.

Pred brúsením si nasaďte respirátorovú masku a ochranné okuliare. Použite brúsku na sadrokartónové dosky alebo, ak je dôležité udržať prach vo vzduchu minimálne, prenajmite sietku na brúsenie sadrokartónu z miestneho obchodného domu. Všetky spoje a zárezy nechtov brúste, až kým stena nebude dokonale hladká. Teraz ste pripravení maľovať alebo tapetovať!


Na rozdiel od papierovej pásky, ktorá vyžaduje podstielku vo vlhkom bahne, sa samolepiaca sieťová páska nanesie cez švy a potom, keď sa použije blato, adekvátne množstvo presiakne cez sieť do švu pod ňou. Poradie lepenia je rovnaké: Najprv urobte priehlbiny skrutiek a zošikmené spoje, potom vnútorné a vonkajšie rohy a nakoniec spoje na tupo. Ak používate sieťované pásky na ploché spoje, nezabudnite, že nie sú vhodné pre rohy. Pre vnútorné rohy používajte vopred zvlnenú papierovú pásku a pre vonkajšie rohy predformovanú pásku.