Kuchyňa

Vyriešený! Čo robiť so zapáchajúcou umývačkou riadu


Otázka: Všimol som si nepríjemný zápach pochádzajúci z mojej umývačky riadu a môj obvyklý umývací prostriedok na umývanie riadu zjavne nie je dosť silný na to, aby ho zvládol. Máte nejaké nápady na osvieženie vecí v páchnucej umývačke riadu?

A: Je určite ironické myslieť na taký čistý spotrebič, ktorý je tak nepríjemný, pretože jeho úlohou je umývať a dezinfikovať riad. V skutočnosti sa však dokonca aj špičkové stroje môžu stať obeťami zablúdených čiastočiek jedla. V priebehu času sa tieto malé kúsky zachytia vo filtri vašej umývačky riadu a nahromadenie môže vytvoriť slabý zápach, ktorý každým dňom narastá. Našťastie majitelia domov môžu ľahko opraviť páchnucu umývačku riadu pomocou niekoľkých jednoduchých krokov a dobrého staromódneho octu.

KROK 1: Vyprázdnite umývačku riadu

Odstráňte všetky riady a náčinie a potom pomocou vlhkej handričky z mikrovlákna odstráňte všetky zvyšky na podlahe a stranách interiéru umývačky riadu. Možno budete chcieť odstrániť spodný stojan, aby ste mali ľahší prístup.

KROK 2: Nechajte ocot pôsobiť svojou mágiou.

Naplňte sklenenú šálku alebo misku asi jedným šálkom destilovaného bieleho octu a umiestnite tesne na horný stojan vašej umývačky riadu medzi hroty používané na oddelenie pohárov. Ocot je perfektný prostriedok na čistenie umývačky riadu, pretože odstraňuje mastnotu, odstraňuje staré usadeniny čistiaceho prostriedku a neutralizuje zápach potravín. Spustite umývačku riadu jedným cyklom na najhorúcejšom možnom nastavení. Potom, keď je cyklus dokončený, nechajte dvere otvorené asi hodinu, aby sa umývačka riadu úplne vypustila. (Vlhký interiér by mohol viesť k rastu plesní, zdroj ešte ďalší nechcený zápach!)

KROK 3: Pridajte novú vôňu.

Napriek nepopierateľným čistiacim vlastnostiam nie je každý o vôni bieleho octu blázon. Ak ju chcete maskovať niečo príjemnejším, pridajte do octu niekoľko kvapiek éterického oleja. Levanduľový, pomarančový, citrónový alebo mäta pieporný olej vytvorí v kuchyni sviežu a príjemnú vôňu. Okrem toho majú netoxické éterické oleje antibakteriálne vlastnosti, ktoré naštartujú!

KROK 4: Opakujte tento postup štyrikrát ročne.

Aby ste sa v budúcnosti vyhli zápachu páchnutej umývačky riadu, zopakujte čistenie octu raz za pár mesiacov alebo kedykoľvek je to potrebné. Teraz budete vo vašej kuchyni vždy dýchať bez ohľadu na to, ako často umývačku riadu prevádzkujete.

Vždy dodržiavajte bezpečnostné opatrenia. Pri čistení pachovej umývačky riadu nikdy nemiešajte ocot s chlórom - môže to vytvárať toxické výpary. Aj keď ich možno nebudete úmyselne používať naraz, mohli by náhodne interagovať, ak v zásobníku zostal z posledného cyklu ešte nejaký tekutý prostriedok na umývanie riadu. Osvedčený postup: Prečítajte si štítok s čistiacim prostriedkom, aby ste zistili, či roztok obsahuje chlór. Ak je to tak, uistite sa, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo tak, že pred spustením práčky utrite nádobku na čistiaci prostriedok vlhkou papierovou utierkou.