Nástroje a dielňa

Najlepšie osi na štiepanie dreva


Dodanie vopred rozdeleného a koreneného palivového dreva do vašich dverí vám môže v závislosti od miesta bydliska viesť až stovky dolárov za kábel. Ak máte to šťastie, že máte prístup k porastu dubu, javoru alebo jaseňa, môžete vyťažiť a rozdeliť svoje vlastné palivové drevo. Tu môže kvalitný nástroj zmeniť rozdiel medzi zápasením o rozdelenie protokolov a rýchlou prácou na úlohe. Ak sa snažíte nasekať svoje vlastné palivové drevo, čítajte ďalej, aby ste sa naučili, čo treba hľadať v najlepšej sekre na štiepanie dreva, a zistili ste, prečo sme vybrali nasledujúcich päť, ktoré uspokoja väčšinu drevorubcov do-it-yourself.

  1. NAJLEPŠIA DLHODOBÁ AX: Fiskars Iso Core 8-libra 36-palcová sekera
  2. NAJLEPŠIE DREVO-HANDLE AX: Štiepač dreva Husqvarna 32-palcový Maul
  3. NAJLEPŠÍ MULTIPURPOSE AX: Husqvarna 23-palcová kompozitná viacúčelová sekera
  4. NAJLEPŠÍ AX NA SVETELNÉ POUŽITIE: Estwing priateľ na palube, 14-palcová sekera
  5. NAJLEPŠIE ŤAŽKO-DUTY AX: Helko Werk Nemecko Sasko Splitting Ax

Základy sekery

Nájdete sekery v rôznych tvaroch a veľkostiach, ktoré sú navrhnuté tak, aby robili všetko od kácenia stromov a orezávania vetiev až po tvarovanie dreva pre sochy. Nie všetky osi sú však vhodné na rozdelenie palivového dreva.

Štiepanie je proces narážania plochého píleného konca krátkej guľatiny s úmyslom oddeliť drevené vlákna, čo spôsobí štiepenie guľatiny pozdĺž zrna. Na štiepanie dreva potrebujete a štiepacia sekera, ktorá má veľkú ťažkú ​​železnú hlavu s klinovou čepeľou.

Zadné strany mnohých štiepacích osí sú vybavené kladivovou hlavou, nazývanou maul. Najčastejšie je strana čepele sekery viac ako primeraná pre danú prácu. Avšak v prípade veľkého kmeňa, ktorý má priemer chodidla alebo viac, môžete štiepaciu silu zvýšiť umiestnením štiepacieho klinu - dlhého, úzkeho oceľového klinu - do tváre guľatiny a pomocou koncovej hrany ako kladiva na jeho zasiahnutie. ,

Zaobstarajte si to

Rukoväte štiepacích seker sú vyrobené z jedného z troch materiálov: tvrdé drevo, kompozitný materiál zo sklenených vlákien a kovaná oceľ.

  • Rukoväte sekery z dreva sú populárne, pretože sú relatívne ľahké a na dotyk sa cítia dobre. Drevo tiež absorbuje niektoré otrasy z nárazu na kládu, ale môže časom oslabiť a zlomiť sa, čo si vyžaduje výmenu.
  • Kombinované rukoväte zo sklenených vlákien sú hladké na dotyk a pohlcujú niektoré otrasy štiepneho nárazu, ale sklolaminát má tendenciu rozpadať sa, ak sa používa v teplotách pod nulou.
  • Oceľové kľučky seker sú často kované v jednom kuse, ktorý kombinuje hlavu sekery a rukoväť. Toto je najodolnejšia voľba, ale neabsorbujú šoky, takže budete cítiť každé dozvuky s každým úderom sekery.

Dlhá a krátka

Pri výbere štiepacej sekery je dĺžka držadla rovnako dôležitá ako dĺžka, z ktorej je vyrobená. Dĺžka sekery sa pohybuje od 14 palcov až po 36 palcov. Čím dlhšia je sekera, tým vyššia je rýchlosť a sila, ktorú budete môcť vygenerovať, ale zasiahnutie presného miesta v protokole sa s dlhšou rukoväťou trochu sťažuje. Pre niekoho, kto práve začína, najlepšia sekera na štiepanie dreva bude mať 31-palcovú rukoväť; keď zdokonalujete svoju techniku, možno budete chcieť ísť s dlhšou rukoväťou. Osi s kratšími držadlami sú často navrhnuté na použitie jednou rukou a sú určené na oddeľovanie malých úlomkov dreva (nazývaných podpaľovanie) zo strany guľatiny.

Vážne obavy

Čím ťažšia je sekera, tým viac energie môžete generovať, keď ju kývate v oblúku a spúšťate ju na guľatinu, ale ak je hlava príliš ťažká na to, aby sa dala ovládať, môže to zahodiť váš cieľ a po niekoľkých výkyvoch vás unaví. , Štandardné deliace osi sa dodávajú s hlavami s hmotnosťou od 3 do 6 libier; maulu s hlavami kladivového typu môže vážiť až osem libier. Pre väčšinu ľudí bude najlepšia sekera na štiepanie dreva vážiť štyri až šesť libier.

1. NAJLEPŠIA DLHODOBÁ AX: Fiskars Iso Core 8-libra 36-palcová maul

Pokiaľ ide o výkon a rýchlosť, ktorú dokáže poskytnúť len sekera s dlhým držadlom, nehľadajte ďalej ako tento mulk Fiskars. Pri 36 palcoch dlhých a ôsmich kilogramoch si vyžaduje hojnosť a silu, ale akonáhle čepeľ dopadne na kládu, budete odmenení rozhodne hladkým a čistým rezom. Sekera Fiskars má hlavicu hlavy, takže môžete použiť zadný koniec na pohon štiepacích klinov. Rukoväť vyrobená z kompozitného aj oceľového materiálu pre dlhú životnosť a pohodlie má systém Iso-core absorbujúci nárazy firmy Fiskars.


2. NAJLEPŠIE DREVÉ DREVO AX: 32-palcové štiepanie dreva Husqvarna Maul

Keď sa vám bude páčiť iba skutočná drevená rukoväť, pozrite sa na štiepaciu štiepku Maul z 32 mm. 32-palcová hikorová rukoväť je na dotyk hladká a hlavica je určená na štiepanie kúskov dreva a na poháňanie štiepacích klinov. Šesť kilogramová sekera prichádza s ochranným koženým poťahom na uskladnenie a používatelia oceňujú jej trvanlivosť a vynikajúcu rovnováhu pri kývaní.


3. NAJLEPŠÍ MULTIPURPÓZA AX: 23-palcová viacúčelová sekera Husqvarna

23-palcová kompozitná viacúčelová sekera Husqvarna, kratšia ako 2 stopy a ľahká, pri štyroch kilogramoch vám nepomôže vyhrať žiadne súťaže v drevorubačoch, ale je ideálna na rozdelenie niekoľkých kmeňov alebo na zabalenie na výlet. Úzka kovaná čepeľ rozdeľuje kúsky dreva na menšie kúsky a jeho zložená rukoväť je navrhnutá pre maximálnu absorpciu nárazov a pohodlie. Zadná časť hlavy sekery je plochá (bez maul) a je určená na použitie ako kladivo, takže podľa potreby môžete jazdiť aj s klincami. Ľudia milujú všestrannosť tejto viacúčelovej sekery, ako aj jej kvalitu konštrukcie a ako sa cíti v ruke.

4. NAJLEPŠIE AX NA SVETELNÉ POUŽITIE: Odsadenie 14-palcovej sekery na palube

Nemusíte bojovať s veľkou sekerou, keď máte k dispozícii sekeru Estwing Fireside Friend 14-Inch Ax, ktorá rozdeľuje kúsky dreva na menšie kúsky alebo vytvára tenké črepy podpaliva. Vlastnosti modelu Estwing sú kované oceľové konštrukcie a hlavica hlavy na poháňanie štiepacích klinov. Rukoväť je potiahnutá pravou kožou pre pohodlné uchopenie a vďaka svojej malej veľkosti je skvelou voľbou udržať si v krbu pre rýchle rozdelenie.

5. NAJLEPŠIE ŤAŽKÉ DUTY AX: Helko Werk Nemecko Sekera na štiepenie Saska

Ak máte veľa dreva na štiepenie a vy ste vážne, že sa vám to podarí, zvážte investíciu do sekcie na štiepanie sekier Helko Werk Nemecko. Táto prémiová sekera je navrhnutá iba na jednu vec: štiepanie dreva s presnosťou. Je vybavený vysoko kvalitnou karbónovou hlavou a 31-palcovou rukoväťou triedy Hikory. Žiadna hlavica hlavy tu, takže nebudete môcť použiť štiepací klin, ale používatelia sekery Hello Werk to nevynechajú. Vďaka svojej konštrukcii a dizajnu je štiepanie dreva „takmer bez námahy“.


Pozri si video: Škoda 30 po prestavbe nakladanie dreva (Jún 2021).