Trávnik a záhrada

Ako: Zbavte sa králikov


Zatiaľ čo deti milujú ušami Bugs Bunny, ktoré sa bijú na mrkve, záhradníci sa dokážu úzko spojiť so svojou karikatúrou nemesis, Elmer Fudd. Je to preto, že králiky spôsobujú rozsiahle zmätok v krajinách, záhradách a dvoroch, ktoré hľadajú potravu.

Zuby ostré ako britva umožňujú týmto bylinožravým cicavcom prerezať vegetáciu takmer akéhokoľvek druhu, vrátane listových zelených rastlín, mrkvy, brokolice, jahôd, jabĺk a ďalších plodín. Králiky môžu navyše kopať nory na obytné nehnuteľnosti, ktoré môžu zanechať nevzhľadné diery a stať sa nebezpečenstvom zakopnutia. A rýchla reprodukcia - 30-dňové tehotenstvo, ktoré môže v každom prípade vytvoriť až 12 potomkov - môže vašu nehnuteľnosť prekročiť len za sezónu.

Elmer Fudd je známy tým, že „darebný králik“ môže byť obzvlášť inteligentný a nepolapiteľný, takže napadnutie je ťažké zvládnuť. Ak máte vážne napadnutie králikmi, zavolajte odbornú kontrolu škodcov. Ak však na svojom dvore zistíte, že sa len potulujete len málo, oddeľte začiatok varovania nasledovaním kombinácie týchto humánnych metód, ako sa zbaviť králikov.

METÓDA 1: UDRŽIAVANIE VAŠEJ ZARIADENIA

Neudržaný a zarastený dvor určite priťahuje králikov, pretože zvieratá sa kryjú vo vysokej tráve. Prevencia zamorenia králikov sa začína riadnou údržbou trávnika a záhrady.

KROK 1
Pravidelne koste trávu (asi raz týždenne) a nie nechajú ostrihať zajace králiky. Potom zostaňte na vrchole údržbárskych úloh, ako je potiahnutie buriny a orezanie zarastenej vegetácie. Odstráňte hromady dreva, tyčiniek, konárov, odrezkov a zvyškov, ktoré poskytujú perfektné miesta pre králikov.

KROK 2
Vyhľadajte vo svojom majetku nory a dierky. To by mohlo naznačovať prítomnosť králikov, ktorí sa schovávajú v dierach počas chladného alebo daždivého počasia. Naplňte nory štrkom alebo špinou.METÓDA 2: DOBRE ĽAHKO

Napriek najlepšiemu úsiliu majiteľov domov o udržiavanie dobre udržiavaného dvora, samotná táto stratégia ich nemusí vždy odradiť. Humánne pasce ponúkajú účinné doplnkové riešenie pre malý počet králikov, ktorí stále túlať po vašej nehnuteľnosti. Chyťte zvieratá a potom ich môžete uvoľniť niekde ďaleko od vášho dvora, aby sa nebáli.

KROK 1
Kúpte si „živú pascu“ alebo „pascu na klietku“, ktorá je vhodná na chytenie troj- až štvorlibrových králikov z domáceho centra; tieto stredne veľké pasce všeobecne stoja okolo 40 alebo 50 dolárov (pozri príklad na Amazone). Pred manipuláciou so pascou si chvíľu potrite, kým si natiahnete rukavice, pretože králiky si môžu vyzdvihnúť vôňu človeka a vyhnúť sa klietke. Potom podľa pokynov výrobcu postavte pascu do tienenej a chránenej oblasti na vašom dvore, najlepšie v blízkosti vegetácie. Vložte šalát a mrkvu do pasce ako návnada.

KROK 2
Skontrolujte klietku viackrát za deň. Králik alebo iné malé zviera vstupujúce do klietky spustí mechanizmus na zacvaknutie dverí bez poškodenia zvieraťa. Zachytenie v klietke spôsobuje králičiu záťaž, takže budete chcieť, aby vo vnútri strávil minimálne množstvo času, kým budete pripravení ju prepustiť.

KROK 3
Považujete svoju živú pascu za naplnenú? Aby ste sa zbavili králikov, odneste pascu do zalesnenej trávnatej oblasti vzdialenej najmenej päť až desať kilometrov od vášho domova a potom uvoľnite všetky ulovené zvieratá.


METÓDA 3: INŠTALUJTE FENCING

Asi najlepšia metóda na odradenie veľkého počtu králikov spočíva v oplotení. Podľa krokov uvedených nižšie si môže majiteľ domu nainštalovať vlastnú záhradnú bariéru.

KROK 1
Nákup plotov z kuracieho drôtu a vkladov (buď dreva alebo kovu) z domáceho obchodu. Uistite sa, že otvory ôk v kuracom drôte majú priemer maximálne jeden palec; niektorí dospelí králiky dokážu vytlačiť čokoľvek väčšie.

Doma si naplánujte plochu, ktorú chcete oplotiť. Králiky sa môžu pohybovať pod plytkým plotom, takže budete chcieť vykopať šesť alebo osem palcový výkop pozdĺž plánovaného obvodu. Neskôr pochováte oplotenie vo výkope.

KROK 2
Krájač drôtov nakrájajte na požadovanú veľkosť. Na dosiahnutie maximálnej účinnosti budete musieť oplotenie predĺžiť o 36 palcov nad zemou a šesť alebo osem palcov pod (v závislosti od hĺbky výkopu, ktorý ste vykopali v kroku 1) - to je 42 až 44 palcov vysoké po dĺžke obvodu.

KROK 3
Pracujte po obvode a pomocou kladiva zatlačte kolík do zeme každých šesť stôp. Táto vzdialenosť zaistí, že kuracie drôty zostanú silné a napnuté, čím sa zabráni prehýbaniu, ktoré by potenciálne mohlo prepúšťať králiky. Stávky by mali byť vysoké štyri stopy, jedna noha pod zemou a tri stopy nad zemou (rovnaká výška ako ploty kuracieho drôtu).

KROK 4
Listy kuracieho drôtu pripevnite k kolíkom pomocou svoriek alebo háčikov. Dbajte na to, aby v prípade potreby neprekrývali drôty, a ak je to možné, zaistite hrany k kolíkom.

KROK 5
V prípade potreby nainštalujte záhradnú bránu. Rám môže byť skonštruovaný zo štyroch kusov reziva 1 × 1, ktoré sú spojené skrutkami do dreva; bočné kusy by mali mať rovnakú výšku ako plot (36 palcov), zatiaľ čo šírka horných a spodných kusov sa môže líšiť v závislosti od vašej preferovanej veľkosti brány. Kuracie drôty strižte do vnútra rámu a potom jednu stranu brány pripevnite ku kolíku pomocou pántov. Druhá strana brány môže byť pripevnená k stĺpiku pomocou západky, pomocou ktorej môžu majitelia domov otvoriť a zatvoriť dvere.

Pretože králiky môžu kopať pod bránou, budete chcieť pochovať kus kovu, ktorý vertikálne bliká šesť až osem palcov. Týmto spôsobom každý králik, ktorý sa pokúsi ísť pod bránu, narazí na stenu.

KROK 6
Naplňte priekopu, ktorú ste vytvorili v kroku 1, špinou alebo zeminou, ktoré sú pevne zabalené tak, aby sa plot nepolísal vo vetre.

KROK 7
Každých pár dní kontrolujte oplotenie, či nevykazuje známky slabosti - najmä pozdĺž dna a stávky. Uchovávajte náhradný kurací drôt na upevnenie a opravu podľa potreby.


SPÔSOB 4: POUŽITIE OZNAMOVATEĽOV

Králiky sledujú svoje silné nosy, aby našli chutnú vôňu potravín (napríklad zeleninovú záhradu). Repelenty fungujú tak, že menia vôňu alebo chuť týchto predmetov, čím odstraňujú králikov. Informujte sa u svojho záhradného centra o prírodných repelentoch králikov alebo si kúpte produkt online (pozrite si príklad na Amazone). Popri tom majte na pamäti nasledujúce úvahy:

• Ak repelent používate na zeleninovej záhrade, ubezpečte sa, že je výrobok bezpečný na používanie a neovplyvní chuť vášho jedla.
• Zvážte klady a zápory rozpustnosti vo vode pre svoj majetok, pretože repelenty rozpustné vo vode sa môžu ľahšie aplikovať, ale rýchlejšie sa rozpúšťajú z hadice alebo dažďovej vody (a preto si vyžadujú opakované použitie).
• Vyhnite sa výrobkom s vysokou toxicitou, ak máte na dvore deti alebo domáce zvieratá.

Akonáhle si vyberiete produkt, aplikujte ho podľa pokynov výrobcu a podľa toho sledujte, aby sa škodcovia nedostali do záhrady a záhrady po celú sezónu.