Dvere a okná

Ako na to: Čistite žalúzie


Mini rolety sú dostupné v širokej škále materiálov od vinylu po drevo a robia z nich atraktívny prvok v každom interiéri. Populárne ošetrenia okien tiež pôsobia ako magnet na prach, nečistoty, plesne a plesne spôsobené každodennými činnosťami a vystavením vlhkosti. Na priamom slnečnom svetle môžu tieto častice stvrdnúť na tvrdohlavý špina, ktorá škvrny odfarbí a zafarbí vaše žalúzie pri zhoršovaní alergií. Vďaka úzkemu lamelam mini žalúzií sú k zdeseniu rušných majiteľov domov omnoho únavnejšie čistenie ako žalúzie. Našťastie nasledujúci rituál čistenia šetrí čas a námahu a zároveň udržuje vaše mini rolety krásne a bezchybné po celý rok. Tu je návod, ako vyčistiť mini rolety pomocou niekoľkých bežných potrieb pre domácnosť.

Rutinné čistenie

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- prachovka z peria alebo mikrovlákna
- Vyčistite handričku
- Ponožka
- Vysávač
- Postrekovač stlačeného vzduchu (voliteľný)
- Sušič vlasov (voliteľné)

Či už máte mini rolety z vinylu, kovu, dreva alebo látky, môžete vylúčiť hromadenie nečistôt a zvyškov tým, že rolety odprácate každý týždeň až mesačne. Kľúčom k dosiahnutiu týchto úzkych lamiel je úplné roztiahnutie žalúzií, potom otočenie lamiel až do konvexnej strany lamiel smerujúcich k vám. Pomocou prachovky z peria alebo mikrovlákna, mäkkej tkaniny alebo čistej ponožky jemne zametajte v smere lamiel a spojte sa s každou z nich. Otočte žalúzie o deväťdesiat stupňov a zametajte strany lamiel. Potom otočte žalúzie o ďalších deväťdesiat stupňov a zametajte konvexnú stranu lamiel.

Ak chcete bojovať proti hromadeniu prachu, zapíšte vysávač pomocou malého kefkového nástavca, aby ste z mini roliet vytiahli zvyšky. Nastavte vákuové sanie na nízke nastavenie a potom žalúzie vysajte zo strany na stranu v smere lamiel. Namiesto vysávača môžete použiť aj rozprašovač stlačeného vzduchu alebo sušič vlasov nastavený na chladné miesto, aby ste odstránili všetky uvoľnené častice.

Keď sa v mini roletách zakorenia tvrdá štrk a špina, je potrebná hlbšia čistota zameraná na konkrétny druh materiálu. Ak budete postupovať podľa týchto dôkladnejších pokynov, ako čistiť mini rolety na polročných až ročných intervaloch, pomôže vám to predĺžiť životnosť ošetrenia okien.

HNEDÉ ČISTENIE: KOVOVÉ A VINYLOVÉ BLINY

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Nafukovací dvor (nepovinný)
- Tekuté mydlo na riad
- Mäkký mop
- Špongia
- Neabrazívny kefka
- Odmasťovač
- Hadica so striekacou dýzou (voliteľné)
- uterák (voliteľné)

KROK 1
Po zdvihnutí celej mini rolety z upevňovacieho vybavenia ju v závislosti od veľkosti rolety položte do prázdnej vane, sprchy alebo nafukovacieho dvora.

Poznámka: Olovený prach sa môže časom tvoriť na povrchu starších vinylových mini roliet, ktoré obsahujú olovo. Ak si nie ste istí, či žalúzie obsahujú olovo, pred čistením použite súpravu na testovanie elektród. Zneškodnite všetky rolety, ktoré obsahujú olovo.

KROK 2
Naplňte vaňu alebo inú vybranú nádobu vodou a pridajte dostatočné množstvo tekutého mydla na jedlo, aby sa pri vylievaní vody vytvorili peny. Nechajte žalúzie vsiaknuť do roztoku po dobu piatich minút, aby ste uvoľnili štrk a špinu.

KROK 3
Jemne, ale pevne klzte mäkkou handrou, špongiou alebo neabrazívnou kefou nasýtenou v mydlovom roztoku a utrite hornú a spodnú časť každej lamely zo strany na stranu. Rozložte rolety, aby ste pracovali na riešení medzi úzkymi lamelami.

Pre zvlášť špinavé mini žalúzie, ako sú tie v kuchyni, ktoré boli vystavené dymom pri varení, vynechajte mydlo a namiesto toho naneste odmasťovač (ako 409 alebo Simple Green) priamo na lamely. Nechajte rolety nasiaknuť v odmasťovači niekoľko minút a potom ich utrite.

KROK 4
Rolety dôkladne opláchnite pomocou sprchy alebo striekacej dýzy záhradnej hadice. Urobte to rýchlo po umytí, aby peny nenechali na žalúziách sušené škvrny.

KROK 5
Akonáhle sú rolety čisté, zaveste ich na sprchu, aby ste ich mohli vysušiť na vzduchu alebo ich utrite uterákom. Potom znova namontujte žalúzie do rámu okna a ponechajte lamely čiastočne otvorené, aby sa lamely úplne vysušili.

HNEDÉ ČISTENIE: DREVÉ BLINY

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Leštidlo na nábytok
- Mäkká handrička
- Vyčistite ponožku

KROK 1
Drevo sa môže pri dlhodobom vystavení vode deformovať alebo zafarbiť, takže vaša zbrane na boj proti špine na drevených mini žalúziách by mala byť vysoko kvalitným nábytkom. Nastriekajte malé množstvo leštidla na nábytok na mäkkú handričku alebo čistú ponožku.

KROK 2
Ak sú rolety úplne vysunuté, krúživým pohybom jemne vtierajte lak na nábytok do oboch strán každej drevenej lamely. Rolety úplne vysušte čistou handrou.

KROK 3
Ak tvrdé škvrny zostanú alebo ak nemáte po ruke leštený nábytok, prejdite cez lamely čistou handričkou alebo ponožkou namočenou vo vode. Pred usadením sa do lamiel okamžite odstráňte prebytočnú vodu mäkkou handričkou.

HNEDÉ ČISTENIE: TABUĽOVÉ ŽIVINY

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Vysávač
- Vyčistite handričku
- Tekuté mydlo

KROK 1
Pomocou vysávača sa zbavte prachu a úlomkov na látkových roletách. Ak si všimnete nejaké škvrny na roletách, môžete ich odstrániť jednoduchým bodovým ošetrením. Navlhčite čistú handričku teplou vodou zmiešanou s dostatočným množstvom jemného tekutého mydla, aby ste vytvorili penu.

KROK 2
Vymažte nepríjemné miesto a dajte pozor, aby ste tkaninu neotierali, pretože to môže skvrnu zhoršiť. Sfarbenie by sa malo zmenšovať, keď tkanina zaschne.

KROK 3
Stále vidíte škvrny alebo škvrny na vašich textilných mini roletách? Zaveďte rolety k profesionálnemu čistiacemu zariadeniu, aby znovu vyzerali ako nové.