Nástroje a dielňa

Aký je rozdiel? Pokosová píla vs. stolová píla


Motorové píly zmenili drevospracujúci priemysel a poskytli kutilom svalovú hmotu, ktorú potrebujú na vytvorenie veľkých projektov v krátkom čase. Stolové píly a pokosové píly sú dve dnešné standouty, populárne v domácich dielňach. Aj keď každý z nich sa pri rezaní dreva spolieha na rôzne zásady, ich použitie sa v mnohých oblastiach prekrýva. Ak ste pripravení posunúť svoje stolárske zručnosti na ďalšiu úroveň, nakoniec budete chcieť vlastniť obidve tieto píly! Aby ste si boli istí, najprv preskúmajte obe strany pokosovej píly verzus stolná píla v tejto príručke, aby ste sa naučili, ako sa líšia a aby pochopili výhody a nevýhody každého z nich.


Stolová píla je vybavená plochým stolom, ktorý pri rezaní podporuje drevo. Užívateľ riadi a tlačí drevo, vkladá ho do rotujúcej píly v strede stola, čo z neho robí vynikajúci nástroj na rezanie veľkých kusov preglejky, napríklad štvorstopových až osem stôp preglejky. Pri pokosovej pile užívateľ položí pás z dreva, ako je ozdobná doska alebo obkladová doska, na úzku základňu v prednej časti píly, a potom ručne spustí rotujúcu čepeľ (pomocou rukoväte uzavretej v pohyblivej hlave). ) orezať koniec prúžku.

Sloveso „pokosové“ znamená spojiť dva kusy pod uhlom 90 °, ako napríklad spôsob, akým sa rohy rámu obrázka stretávajú, a pokosová píla robí ostré rezné uhly. Hlava pokosovej píly sa dá sklopiť zo strany, aby sa zrezal akýkoľvek potrebný uhol stupňa. Z tohto dôvodu sú pokosové pílky strednou časťou odvetvia stolárskeho tesárstva, pretože znižujú zložité uhly potrebné na montáž lišty a korunového liatia. Stolová píla je ťažšie rezať, pretože používateľ musí drevo umiestniť v správnom uhle a držte ho pevne a zároveň ho podávajte cez rotačnú čepeľ.


Okrem toho, že koniec dosky je odrezaný pod uhlom, môže byť hlava pokosovej píly naklonená bočne, aby sa súčasne zrezala šikmá hrana, čím sa namiesto plochého okraja vytvorila zošikmená hrana. Skosené rezy sa používajú hlavne pri prácach na orezávaní, aby sa umožnil plynulý prechod pri inštalácii orezov v rohoch. Čepeľ na stolovej pile môže byť nastavená aj pod stolom tak, aby rezala aj na skosenie, ale rovnako ako rezacie uhly je strihanie skosení na stolovej pile náročnejšie. Rezanie skosení na stolovej pile je pokročilá stolárska technika; nováčikovia z dreva budú úspešnejší pri pokosovej pile.

Pretože pokosová píla sa ovláda spustením rotujúcej čepele, nemôže urobiť rez, ktorý je dlhší ako šírka čepele. Pokosové píly majú šírku čepele osem palcov, 10 palcov a 12 palcov. Širšie čepele sú potrebné na rezanie širšieho materiálu, ako sú obkladové dosky a veľké korunové lišty. Výnimkou z pravidla šírky čepele je pokosová píla s posuvným ramenom, ktorá sa dodáva s rukoväťou, ktorú je možné vytiahnuť smerom von, zatiaľ čo sa čepeľ otáča, aby sa predĺžil rez do dĺžky 16 palcov. Na druhej strane stolová píla môže rezať akúkoľvek dĺžku dosky, pretože čepeľ je nehybná a drevo je privádzané do čepele.


Aj keď niektoré stolové píly prichádzajú s kolesovými stojanmi, ktoré umožňujú užívateľovi ich valiť z miesta na miesto, väčšina stolových píl sa považuje za stacionárne a sú priskrutkované k pevným oceľovým nohám alebo zabudované do skrinky, čo ich robí ťažkými (až 300 libier), nepraktickými a ťažko sa pohybuje. Väčšina pokosových píl je v rozsahu 50 až 60 libier a môže sa nakladať do zadnej časti pickupu alebo do kufra automobilu, alebo sa môže prenášať iba tam, kde je to potrebné. Ak máte v úmysle vytvoriť všetky vaše drevárske projekty v dielni, pokosovú pílu je možné priskrutkovať k nepohyblivej pracovnej doske, aby bola stabilná.

Pokosová píla je presnejšia, pretože drevo je počas celého rezu pevne pritiahnuté k zadnej časti píly (nazývanej plot). Pri stolovej pile je drevo neustále v pohybe a ak užívateľ pri tlačení do čepele mení tlak na drevo, môže to spôsobiť mierne zubaté oblasti na rezanej hrane dosky. Mierna nepresnosť, ktorá sa môže vyskytnúť pri rezoch stolových píl, zvyčajne neovplyvní veľké projekty, ako je výstavba skladovacej haly, ale pri inštalácii obloženia môže mať za následok amatérsky vzhľad. Ak sú dôležité presné rezy, použite pokosovú pílu.


Všetky elektrické nástroje môžu byť nebezpečné a pri ich používaní by sa mali výslovne dodržiavať bezpečnostné pokyny výrobcu, pri použití stolových píl však môže dôjsť k väčšiemu počtu zranení. Podľa správy Komisie pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov v USA bolo v rokoch 2007 - 2008 hlásených odhadom celkovo 101 900 zranení spôsobených pílou; z toho bolo odhadom 79 500 zranení zo stolových píl a odhadom 13 600 z pokosových píl.

Mnoho zranení stolových píl je dôsledkom spätného rázu, ku ktorému dochádza, keď sa čepeľ zachytí na dreve a buď vtiahne ruku používateľa do čepele alebo hodí drevo späť do tváre. Zranenia pokosových píl sú častejšie zapríčinené tým, že sa používateľ pokúša prepnúť ruku, ktorá drží drevo, rukou, ktorá spúšťa čepeľ, a pritom neúmyselne prechádza rukou alebo pažou pred pohybujúcou sa čepeľou.

Zatiaľ čo pokosová píla nedokáže rezať veľké kúsky dreva, stolová píla môže urobiť prakticky akýkoľvek rez pokosovej pily, ktorý dokáže urobiť s nižšou úrovňou presnosti. Na použitie so stolovou pílou je možné zakúpiť rôzne príslušenstvo, napríklad pokosovú mierku na zjednodušenie tvorby uhlových rezov, je však dôležité pochopiť, že zatiaľ čo je stolová píla univerzálnejšia, zložité rezy si vyžadujú pokročilé stolárske vedomosti a zručnosti. , Začiatočníci drevospracujúci by sa nemali pokúšať robiť šikmé a skosené rezy na stolovej pile, pretože to zvyšuje riziko zranenia.

Pokosové píly začínajú okolo 100 dolárov za kompaktný osempalcový model a bežia až 1900 dolárov za posuvnú pokosovú pílu v kvalite dodávateľa. Stolové píly s pripojiteľným stojanom začínajú okolo 200 dolárov a bežia až 2 800 dolárov pre špičkovú pílu v zabudovanej skrini. Vážni kutilia sa môžu dostať do slušnej pokosovej pílky za približne 250 dolárov a dobrej stolnej pily za približne 450 dolárov.