Ako na to a rýchle tipy

Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení príjazdovej cesty


Nič nie je také priťažujúce, ako zistenie, že dodávkový voz vytekal na vašu príjazdovú cestu, alebo že zo sušených listov, ktoré ste minulý jeseň nezamietli, nevznikli tvrdé hnedé škvrny, ktoré sa opláchnu. Ale výzva pre chodcov vášho domova nemusí trpieť prekážkou. So správnymi zásobami a malým tukom na lakte budete mať svoju cestu čoskoro opäť v poriadku. Bez ohľadu na škvrnu alebo zmenu farby na vašej príjazdovej ceste máme najlepšie techniky na čistenie príjazdovej cesty, ktoré ju vyriešia.

Rozlievanie oleja a rozpúšťadiel automaticky

Motorový olej, brzdová kvapalina a benzínové škvrny sú na betóne viditeľnejšie ako asfalt (asfaltové čierne zafarbenie niektoré skvrny zakrýva), ale je nevyhnutné ich okamžite vyčistiť z oboch typov príjazdových ciest, aby ste predišli vážnym škvrnám. A čo viac, oleje a rozpúšťadlá, ktoré sú príbuzné pre automobilový priemysel, môžu interagovať s ropnou bázou asfaltu, takže sa zhoršuje a zjemňuje.

Na oboch typoch príjazdových ciest najskôr nasajte čo najviac čerstvého rozliatia absorbčným výrobkom, ako je napríklad mačiatka. Nechajte to niekoľko hodín, aby absorbovalo nadbytočnú škvrnu, potom naberte podstielku a zametajte plochu. Na odstránenie zvyšku rozliatej látky použite jednu z nasledujúcich techník čistenia príjazdovej cesty pre váš špecifický materiál na ochranu pred slnkom.

• Sledovanie asfaltu: Po absorbovaní prebytočného množstva rozstrekujte biologicky odbúrateľný čistiaci prostriedok do postihnutej oblasti (uistite sa, že je v ňom uvedený „biologicky odbúrateľný“, aby ste do trávnika nestrekli ani nevypláchli žiadne lúhy) a nechajte ho stáť až 30 minút. pred vypláchnutím záhradnou hadicou. Rovnako ako čistič rúry rozpúšťa tvrdé mazivo vo vašej rúre, rozloží zvyšný olej alebo rozpúšťadlo a umožní vám ho bezpečne opláchnuť.

• Betón následná up: Na rozdiel od asfaltu umožňuje mierne pórovitý povrch betónu presakovanie do jeho malých otvorov. Najlepší spôsob, ako odstrániť zvyšný produkt z betónu, je rozpustiť ho a potom ho vytiahnuť. Do tekutého TSP primiešajte dostatočne tekutý produkt pohlcujúci vlhkosť (odporúčame kukuričný škrob na malé škvrny alebo kremelinu, ktorý nájdete vo veľkých vreckách z obchodov so zásobami bazénov, na väčšie škvrny), aby ste vytvorili hustú pastu. Rozložte ju na postihnuté miesto, či už ide o čerstvú škvrnu alebo starú škvrnu. Spevnite ju na betónový povrch pomocou štetiny z nylonu s pevnými štetinami. Naneste ďalšiu tenkú vrstvu pasty na vrch a nechajte ju úplne vyschnúť. TSP odbúrava zložky oleja alebo rozpúšťadla a absorbujúci produkt ich viaže. Pasta môže trvať od 30 minút do pár hodín, v závislosti od vonkajšej teploty a vlhkosti. Vysušenú pastu zoškrabajte stieracím nožom a potom opláchnite hadicou alebo práčkou. Staré škvrny môžu vyžadovať odstránenie viac ako jednej aplikácie.


Špinavé príjazdové cesty

Po zime snehových a špinavých vozoviek je takmer nemožné zabrániť tomu, aby automobilové pneumatiky sledovali nečistoty a blato na vašej príjazdovej ceste, kde po zaschnutí stvrdne ako skala. Ak máte umývačku riadu, je vhodný čas ju vybrať; Ak tak neurobíte, môžete nečistotu a blato vyčistiť pomocou kefy s tvrdými štetinami a záhradnej hadice. Táto technika čistenia príjazdových ciest funguje rovnako dobre pre znečistené asfaltové a betónové príjazdové cesty. Najskôr odstráňte uvoľnené nečistoty a kúsky, potom navlhčite upečené bahno a nechajte niekoľko minút namočiť vodu, aby ste uvoľnený bahno vydrhli tlačnou kefou a rozbili ju. V závislosti od toho, koľko musíte odstrániť, môže to chvíľu trvať. Trik je v použití veľkého množstva vody.

Rozklad organickej hmoty

Ak zanedbáte hrabanie organickej hmoty, ktorá sa vyliala na vašu betónovú príjazdovú cestu, hromady mulča, spadnuté lístie a ihličia môžu zanechať nezdravé, ale neatraktívne hnedé škvrny. (Vyskytujú sa iba na betóne, pretože tmavší asfalt môže maskovať farbu.) Pri rozklade uvoľňujú triesloviny, farebný vedľajší produkt prirodzeného rozkladu. Kým farba nakoniec vybledne z betónu, môžete pomôcť pri ponáhľaní procesu spolu s trochou čistenia príjazdovej cesty.

Zametajte betónový povrch a potom postriekajte znečistenú plochu záhradnou hadicou, aby ste vypláchli špinu. Vo veľkej plastovej vedre zmiešajte ½ šálky tekutého umývacieho prostriedku do 3 galónov horúcej vody. (Alebo na dosiahnutie najlepších výsledkov v prípade trieslových škvŕn použite práškový prací prostriedok, ktorý je inzerovaný ako dobrý prostriedok na odstraňovanie škvŕn z potravín.) Pomaly nalejte roztok na trieslové škvrny a tekutinu spracujte do betónu pomocou nylonovej kefy s tvrdými štetinami. Opláchnite záhradnou hadicou a pokým je betón ešte vlhký, posypte práškovým pracím prostriedkom na škvrny a znovu vydrhnite. Nechajte prací prostriedok niekoľko minút pôsobiť a potom ho opláchnite. V prípade potreby postup zopakujte.

Problémy s farbou

Maľba postriekaním, ktorá zostala po nábytkárskom projekte, vám priniesla vonku nepríjemnosti na betóne aj na asfalte.

• Ak sa jedná o a škvrna farby na báze latexu, môžete ju často odstrániť navlhčením postriekania vodou, posypaním práškovým čistiacim prostriedkom pre domácnosť a praním jemnou nylonovou kefou. Opláchnite záhradnou hadicou.

Striekance farieb na báze oleja a akrylov sú ťažšie odstrániť. Ak máte asfaltovú príjazdovú cestu, najlepším riešením môže byť natretie príjazdovej cesty (alebo iba plochy postriekanej farbou) asfaltovým tmelom, ktorý obnoví jej čierny povrch a zakryje striekance. Je to preto, že rozpúšťadlo, ktoré odstraňuje náter na báze oleja, môže skutočne poškodiť asfalt, a preto je vhodné len pre betónové príjazdové cesty. Odstránenie farby z betónu je podobné odstráneniu zo starého kusu nábytku, ktorý opravujete. Na striekance vylejte alebo natierajte roztok na odstraňovanie náterov a spracujte ho do betónu tvrdou štetkou s prírodnými štetinami. Nechajte ho zapnutý po dobu stanovenú výrobcom a potom ho opláchnite. (Pretože odstraňovač odstraňujete z farby, je dobré používať produkt, ktorý je bezpečný pre životné prostredie. Odpružovače s nízkym obsahom VOC, ako je Citristrip alebo SmartStrip, sú pre túto prácu dobrou voľbou.)

Hrdzavé škvrny

Aj keď nejde o problém s čiernymi asfaltovými príjazdovými cestami, hrdza je očný betón a stáva sa tak rýchlo ako cez noc. Iba zanechanie farby môže na príjazdovej ceste počas búrky spôsobovať ráno tmavý hrdzavý kruh. Našťastie kyselina muriatová odstráni škvrny od hrdze bez väčších problémov, ale táto drsná kyselina (dostupná vo väčšine obchodov s hardvérom) vyžaduje pri jej používaní ďalšie bezpečnostné opatrenia. Noste dlhé gumové rukavice a ochranné okuliare a postupujte podľa hesla, ktoré ste sa naučili na vysokej škole prírodovedných predmetov: „Urobte, ako vydra vydávať (pridávať), pridávať kyselinu do vody.“

Pomalým nalievaním ¼ šálky kyseliny do vedra naplneného 2 šálkami studenej vody minimalizujete riziko postriekania. Ak sa niektorý roztok dostane na pokožku, okamžite ju opláchnite, aby ste predišli podráždeniu. Potom zmes opatrne nalejte na hrdzovú škvrnu a jemne vydrhnite povrch betónu pomocou nylonovej kefy s pevnými štetinami. Pred oplachovaním záhradnou hadicou nechajte čistiaci roztok na príjazdovej ceste niekoľko minút zostať zapnutý. Silné škvrny od hrdze môžu vyžadovať dve alebo viac ošetrení.

Tieto techniky čistenia by mali zbaviť vašu cestu z akýchkoľvek škvŕn a škvŕn. Ak však narazíte na tvrdú škvrnu oleja, pokúste sa ju zbaviť pomocou Coca-Coly! Viac informácií nájdete v našom videu nižšie.