Podlahy a schody

6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o travertíne


Travertín - rozmanitosť vápenca vytvoreného z nánosov uhličitanu vápenatého v horúcich prameňoch alebo v ich blízkosti, je jedným z najobľúbenejších typov kameňa používaného v architektúre a je už po stáročia. V skutočnosti je Koloseum v Ríme, dokončené v roku 80 nl, takmer úplne postavené z travertínu a je najväčšou takouto budovou na svete. Centrum Getty v Los Angeles, ktoré bolo otvorené v roku 1997, je moderným pojmom travertín; vnútorné a vonkajšie povrchy jeho budov sú pokryté 1,2 milióna štvorcových stôp tohto krásneho kameňa.

V súčasnosti je travertín cenený ako odolný, elegantný a charakterom naplnený materiál aj pre bytové aplikácie, vrátane podlahových krytín, dosiek, spätných stierok, sprchových kútov a vaní, okolitých ohnísk a vonkajších dlaždíc používaných na terase a chodníky a okolo bazénov. , Na rozdiel od žuly a mramoru má travertín prirodzene zvetraný vzhľad, ktorý vyhovuje neformálnym aj formálnym štýlom zdobenia.

Najväčšie travertínové lomy sú v Taliansku, ale kameň sa vyskytuje aj v Turecku, Peru, Mexiku, Chorvátsku, Iráne, Číne, Yellowstonskom národnom parku vo Wyomingu a inde na celom svete. Rovnako ako všetky prírodné materiály, aj travertín má svoje výhody a nevýhody, kým ho začleníte do obnovy. Ak zvažujete tento kameň pre svoj domov a vážite ho proti mramoru a žule, prečítajte si ďalej a dozviete sa, čo môžete očakávať od travertínu, pokiaľ ide o vzhľad, údržbu a náklady.

Travertínové dlaždice, dosky a dlaždice nájdete v mnohých mäkkých a teplých neutrálnych materiáloch vrátane slonoviny, zlata, béžovej, hnedej, hrdze a broskyne. Zvyčajne sa farba krúti a vlní po celom kameni, čím vytvára jedinečné vzory, ktoré dodávajú travertínu jeho nadčasovú krásu. S travertínom nenájdete odvážne zafarbené škvrny a pehy, čo je bežné u žuly, alebo silné kontrastné tmavé žily na svetlejších pozadiach, ktoré sú charakteristické pre mramor. Namiesto toho má väčšina travertínu sfarbenie tón-na-tón a vzory omnoho viac podhodnotené ako iné obľúbené kamene.

Travertín sa tiež líši od žuly a mramoru tým, že jeho povrch je charakteristicky mierne posiaty malými dierami a priehlbinami spôsobenými prebublávaním oxidu uhličitého hore a von z kameňa počas jeho tvorby v blízkosti prírodných horúcich bazénov. Aj keď tieto diery dodávajú travertínu jeho rustikálny vzhľad, majú tendenciu zhromažďovať prach a úlomky, keď sa používajú ako dosky alebo podlahy, takže najčastejšie sú diery vyplnené epoxidovou zmesou, ktorá sa potom rovnomerne obrúsi s povrchom kameňa. Vďaka tomu je travertínová dlaždica hladká a ľahšie sa čistí bez toho, aby sa zmenšil jej požadovaný vzhľad. Niektorí majitelia domov sa rozhodnú nechať nevyplnené otvory a priehlbiny, keď je travertín nainštalovaný na zvislom povrchu, ako je napríklad backsplash alebo ohnisko, pre staršie a drsnejšie vzhľad.

Akonáhle sa travertín dobyl, vo všeobecnosti sa skončil jedným zo štyroch spôsobov dekoratívneho použitia v domácnostiach a komerčných prostrediach.

  • Leštený travertín: Tento povrch je najmodernejší a najelegantnejší. Pred vyleštením kameňa sa vyplnia jeho prirodzené diery a trhliny a potom sa povrch travertínu obrúsi, až kým nebude hladký a lesklý. Leštený travertín má sklon k kĺzavosti, keď je mokrý, nie je to dobrý povrch pre kúpeľne, kuchyne alebo okolo bazénov. Vyzerá veľmi luxusne a luxusne, ale na podlahách vstupných dverí, pultoch, spätných stenách a okolitých priestoroch vane.
  • Honed Travertine: Toto je najobľúbenejší povrch rezidencie. Najčastejšie sú vyplnené diery a trhliny z kameňa a travertín je na jednej strane brúsený, aby sa vytvoril hladký, takmer matný povrch, ktorý vyhovuje prakticky každému zdobiacemu štýlu. Honovaný travertín môžete použiť ako podlahu v celom dome, na dosky v kúpeľni alebo kuchyni, vonku a na stenách, proti spätným rázom a ohniskom.
  • Tumbled Travertine: Dajte travertínové dlaždice do veľkého pohára s malými kameňmi, jemne sa posypte a získajte najviac zvetraný a rustikálny povrch, ideálny pre stredomorské, španielske, toskánske alebo iné staro-svetové dekoratívne štýly. Vďaka matnému, silne štruktúrovanému povrchu je omrvený travertín vhodný na vonkajšie podlahy, ako aj na steny, vankúšiky sprchy alebo vane a ohnisko. Pretože je to tak textúrované, nie je to vhodný povrch pre dosky alebo vnútorné podlahy.
  • Brushed Travertine: Najmenej bežná povrchová úprava, kartáčovaný travertín, bola mierne vyhladená drôtenou kefou, takže povrch zostal viac textúrovaný ako honertovaný travertín, ale nie taký textúrovaný ako drol travertínu. Je to rustikálny a zvetraný povrch, ktorý vyhovuje náhodným štýlom zdobenia v štýle Old-World. Kartáčovaný travertín používajte kdekoľvek, kde by ste mali používať drvené travertíny.

Aj keď to nie je také ťažké ako mramor alebo žula, travertín je stále veľmi odolný kameň. Veľmi dobre sa postaví na pešiu premávku a pravdepodobne nebude praskať pri extrémnych teplotách, hoci dlaždica by mohla prasknúť, ak by zasiahla niečo ťažké. Zatiaľ čo travertín je trochu náchylný k poškriabaniu, je menej pravdepodobné, že sa prejaví na honenom alebo drvenom travertíne ako na leštenom kameni. Aby ste predišli poškodeniu, nikdy nepretiahnite ťažký nábytok cez travertínové dlaždice a ihneď vymetajte piesok alebo iné nečistoty, ktoré sledujú domáci miláčikovia alebo topánky.

Vzhľadom na dostatok času a vystavenie týmto prvkom má travertín tendenciu sa opotrebovávať a starnúť, ale pre mnohých majiteľov domov je to plus. Zatiaľ čo veľa ľudí rád necháva travertín - najmä travertín používaný vonku - špeciálne zapečatené, aby umožnilo zvetrávanie, pravidelné aplikácie tesniaceho tmelu môžu udržať váš kameň v novom vzhľade, ak to uprednostňujete.


Travertín vďaka svojej poréznej povahe ľahko absorbuje tekutiny, mastnotu a oleje a zanecháva škvrny, ktoré poškodzujú povrch kameňa. Je tiež náchylný na leptanie - chemickú reakciu, ktorá odchádza z kameňa - z kyslých látok vrátane vína a iných alkoholov, octu, kávy, paradajkovej šťavy alebo omáčky a citrusových štiav. Bielidlo a amoniak môžu tiež spôsobiť leptanie travertínu. Aj keď leštený travertín má určitú prirodzenú odolnosť proti škvrnám a leptaniu, pretrvávajúci únik ešte pravdepodobne zanechá stopy.

Na odstránenie škvŕn a leptania sa väčšina travertínu ošetruje ochranným tmelom špeciálne vyrobeným pre prírodný kameň (ako je Miracle Sealants 511 Porous Plus, dostupný na Amazone). Všeobecne musíte tmel obnoviť každé tri až päť rokov. Tento proces je jednoduchý; stačí utrieť alebo nalepiť tmel na kameň pomocou handru alebo jahňacej vlny, aplikátor utrieť, prebytočný, nechať tmel zaschnúť a potom opakovať s druhým náterom.

Údržba travertínových podláh, dosiek alebo okolia je jednoduchá.

  • Podlahy zametajte najmenej raz týždenne, aby ste odstránili všetky nečistoty, ktoré by mohli kameň poškriabať. Mop týždenne alebo podľa potreby čistite neporiadok pomocou sotva navlhčeného mikrovlákna alebo textilného mopu, ak je to potrebné, použite čistič špeciálne určený pre kamenné podlahy.
  • Chráňte travertínové dosky pomocou táckov, horúcich vankúšikov alebo trivetov, ktoré pomôžu absorbovať kvapky. Nerežte priamo na kamennú dosku; namiesto toho použite dosku alebo reznú dosku. Podľa potreby očistite počítadlá mierne navlhčenou utierkou z mikrovlákna. Ak je potrebné trochu viac čistiaceho výkonu, použite výrobok vyrobený z kameňa alebo jemný tekutý roztok na umývanie riadu. Na čistenie počítadiel prírodných kameňov nikdy nepoužívajte ocot, bielidlo ani amoniak.
  • Po každom použití stierkou stierajte vodu z travertínovej sprchy. Každý týždeň alebo dva sa striekajú kamene odstraňovačom mydlovej peny, ktorý neobsahuje tvrdé bielidlo ani amoniak; vyberte produkt, ktorý naznačuje, že je bezpečný na použitie na prírodnom kameni.
  • Rozliatie ihneď utrite na akomkoľvek povrchu travertínu.

Aj keď prírodný kameň akéhokoľvek typu nie je najlacnejším materiálom na podlahy alebo dosky (to by bol koberec alebo vinyl), travertín spravidla stojí menej ako žula alebo mramor. Aj keď sa ceny veľmi líšia v závislosti od toho, kde bývate, od veľkosti a zložitosti projektu, od kvality travertínu a zvoleného cieľa, môžete očakávať, že zaplatíte v priemere 15 až 30 dolárov za štvorcový meter. Naopak, za mramor zvyčajne platíte takmer dvojnásobok a za žulu trochu viac.